آزمایش ها و راه های تشخیص سرطان روده بزرگ

0
851
آزمایش-های-تشخیص-سرطان-روده-بزرگ

نقش تشخیص به موقع سرطان در درمان

به‌منظور تشخیص سرطان روده درمراحل اولیه که فرد کاملاً بی علامت است و سالم به نظر می رسد ، غربالگری انجام می‌شود . تشخیص به موقع سرطان در درمان قطعی آن نقش بزرگی ایفا می‌کند .
غربالگری در افراد معمولی جامعه از سن ۵۰ سالگی شروع می‌شود . البته در کسانی که سابقه‌ی فامیلی مثبت دارند ، شروع غربالگری از ۴۵ سالگی توصیه می‌گردد .

چه روش هایی برای تشخیص کانسر روده بزرگ داریم؟
۱-آزمایش دیجیتال کولون ‏‎( DRE )‎‏‏ :

در این آزمایش تومورهای بزرگ مشخص می شوند .

سيگموئيدوسکوپی :

در این آزمایش پزشک با استفاده از یک پروب نوری انتهای روده بزرگ را برای شناسایی پولیپ یا موارد غیر طبیعی بررسی می کند . در صورتی که پولیپ یا هر گونه بافت غیر طبیعی در روده بزرگ یافت شود پزشک می تواند آنها را بردارد .

آزمایش خون :

اگر در خون بیمار انواع خاصی از پروتئین ها وجود داشته باشد نشان دهنده وجود تومور در فرد بیمار است .

تزریق باریم :

باریوم یک ترکیب سفید – نقره‌ای است که روده بزرگ و مقعد را بر روی اشعه ایکس – ری مشخص و به نمایش ناهنجاری‌ها کمک می‌کند . تصویر برداری که در آن از روده بزرگ و مقعد ، بعد از ورود مایعی حاوی باریوم به درون مقعد ، اشعه ایکس – ری ( X-rays ) گرفته می‌شود ، به منظور بالا بردن کیفیت اشعه ایکس – ری ، هوا به درون روده بزرگ و مقعد فرستاده می‌شود .

پروکتوسکوپی :

در این روش با استفاده از دستگاه پروکتوسکوپ راست روده و قسمت انتهای روده بزرگ معاینه می شود ، در طی انجام آزمایش ممکن است بیمار احساس فشار کند ولی درد ندارد .

کولونوسکوپی :

در این روش پزشک با استفاده از دستگاه کولونوسکوپ( دستگاهی لوله ای شکل است که در روی آن دوربین قرار دارد ) داخل پس روده را معاینه می کند . در صورت مشاهده پولیپ پزشک آن را بر می دارد و نمونه آن را به پا تولوژی می فرستد . در کولونوسکوپی بیمار هیچ دردی احساس نمی کند .

بیوپسی :

به فرآیندی گفته می شود که در آن هرگونه توده و بافت غیر طبیعی دیده شده در قسمتهای مختلف روده بزرگ برداشته می شود و با استفاده از میکروسکوپ برای وجود بافت یا سلول های سرطانی بررسی می شود .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 − 8 =