امواج مغزی چیست؟

امواج مغزی توسط بلوک های ساختمانی مغز شما، سلول های فردی به نام نورون ها تولید می شوند.
نورون ها با تغییرات الکتریکی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. ما می توانیم این تغییرات الکتریکی را در شکل امواج مغزی
مشاهده کنیم.

اندازه گیری امواج مغزی

امواج مغزی در هر سیکل در هر ثانیه اندازه گیری می شوند، واحد هرتز که فرم کوتاه آن است. هرچه تعداد هرتز (Hz) کمتر باشد، فعالیت مغز کندتر یا فرکانس فعالیت پایین تر خواهد بود.

انواع امواج مغزی

محققان در دهه های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ چندین نوع از امواج مغزی را شناسایی کرده اند. این امواج به ۴ نوع تقسیم می شوند:

انواع-امواج-مغزی
انواع-امواج-مغزی

۱- امواج دلتا:(کمتر از ۴ هرتز) در طول خواب رخ می دهد.

۲- امواج تتا:(۴-۷ هرتز) همراه با خواب، آرامش عمیق (مانند آرامش هیپنوتیزم) و تجسم.

۳- امواج آلفا:(۸ تا ۱۳ هرتز) زمانی اتفاق می افتند که ما آرام و آرام باشیم.

۴- امواج بتا:(۱۳ تا ۳۸ هرتز) زمانی اتفاق می افتند که ما به طور جدی فکر می کنیم، حل مسئله و غیره.

برخی از افزودنی های جالب مغناطیسی

ریتم حرکتی حسی (SMR)

ریتم حرکتی حسی در ابتدا برای جلوگیری از فعالیت تشنج در گربه ها کشف شد. فعالیت SMR به نظر می رسد که عملکرد مغز و بدن را مرتبط کند.

امواج مغزی گاما

امواج مغزی گاما (۳۹-۱۰۰ هرتز) در فعالیت ذهنی بالا و تثبیت اطلاعات دخیل هستند. یک مطالعه جالب نشان داده است که مدیتیشن های پیشرفته تبت باعث تولید سطوح بالاتر گاما نسبت به قبل و بعد از مدیتیشن می شوند.

آیا شما هم می خواهید بدانید که مغزتان چه نوع از امواج مغزی را تولید می کند؟

توازن-در-مغز
چطور مغز می تواند این توازن را ایجاد کند؟

وقتی مردم تمایل دارند صحبت کنند مغز آنها یک نوع موج مغزی را تولید می کند (به عنوان مثال تولید برای فکر کردن آلفا تولید می شود).

اما این امواج مغزی “جداگانه” نیستند؛ دسته بندی ها فقط برای راحتی هستند.

این دسته بندی امواج به ما در توصیف تغییراتی که در فعالیت های مغز طی فعالیت های مختلف صورت می گیرد، کمک می کنند. بنابراین مغز ما تنها “یک” نوع موج مغزی تولید نمی کند.

فعالیت کلی مغز ما ترکیبی از همه فرکانس ها در یک زمان است، برخی از امواج در مقادیر و قدرت بیشتر از دیگر امواج هستند. هر فرکانس از امواج مغزی توسط مغز بطور مرتب و به اندازه تولید می شود.

چطور مغز می تواند این توازن را ایجاد کند؟

انعطاف پذیری به طور کلی بدین معنی است که قادر به انتقال ایده ها یا فعالیت هایی است که ما نیاز داریم یا زمانی که چیزی فقط کار نمی کند. خوب، این به معنی همان چیزی است که ما در مورد مغز صحبت می کنیم.

ما باید بتوانیم فعالیت مغزمان را تغییر دهیم تا آنچه را که انجام می دهیم مطابقت دهیم. در کار ما باید متمرکز باشیم و این به عهده امواج بتا است. اما هنگامی که ما به خانه می رویم و می خواهیم آرام باشیم، نیاز به تولید بیشتر آلفا و تولید کمتر بتا نیاز داریم. برای رفتن به خواب، ما به مقدار خیلی کمتری از بتا احتیاج داریم.

بنابراین ، هنگامی که ما نمی توانیم برای مطابقت با خواسته های زندگی مان میزان امواج را تغییر دهیم، دچار مشکل می شویم. ما در مواجهه با یک الگوی خاصی هم مشکل داریم.

به عنوان مثال پس از آسیب رسیدن به مغز (که می تواند فیزیکی یا عاطفی باشد)، مغز تلاش می کند تا خود را تثبیت کند و عمدا میزان تولید امواج را کم می کند.

اگر فعالیت مغز به آرامی ادامه یابد و در فرکانس های پایین تر باشد، تمرکز کردن، تفکر و غیره سخت خواهد شد. بنابراین انعطاف پذیری یک هدف کلیدی برای عملکرد موثر مغز است.

انعطاف پذیری مغز، عبور از وقایع زندگی

انعطاف پذیری به طور کلی ثبات را نشان می دهد، قادر است که از وقایع منفی عبور کند. مطالعات نشان می دهد افرادی که انعطاف پذیر هستند، سالم تر و شادتر هستند.

همان چیزی که در مغز است. مغز باید بتواند از همه چیزهای ناسالم که به آن عمل می کنند (نوشیدن، سیگار کشیدن، خوابیدن از دست رفته، غرق شدن، و غیره) بازگردد.

انعطاف پذیری باعث می شود که همه ما سالم باشیم و سالم باقی بمانیم، و این در مغز شروع می شود.

انعطاف-پذیری-مغز
انعطاف-پذیری-مغز

انعطاف پذیری برای مغز شما بسیار مؤثر است. وقتی چیزی به اشتباه برمی گردد، به این خاطر است که مغز ما انعطاف پذیری را از دست نمی دهد.

ما می خواهیم مغزانعطاف پذیر باشد و قادر به تنظیم هر چیزی که ما می خواهیم انجام دهیم باشد و قابلیت انعطاف پذیری داشته باشد.

برای انجام این کار، نیاز به دسترسی به انواع مختلف مغز است. این حالت ها توسط الگوهای مختلف و انواع فرکانس موج مغزی تولید می شود. ما می توانیم این الگوهای فعالیت در EEG را ببینیم و اندازه گیری کنیم.

عواملی که بالانس امواج مغزی را از بین می برند

شش عامل مهم وجود دارد که باعث می شود این بالانس در امواج مغزی از بین برود ، این عوامل عبارتند از :

  • ۱- صدمه به مغز
  • ۲- داروها، از جمله الکل
  • ۳- خستگی
  • ۴- پریشانی احساسی
  • ۵- درد
  • ۶- فشار

5 COMMENTS

  1. سلام.برای من یه سوال پیش اومده و اون اینه که انسان خودش میتونه امواج مغزی به صورت دستی (با ابزار یا اپلیکیشن خاص) تو لید کنه؟ البته منظورم تقویت امواج نیست مثلا میدونم چجوری امواج تتا رو تقویت کتم اما چطور میتوتم امواج تتا رو در یک فایل صوتی ضضبظ کنم؟

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

two + twelve =