انسولین هورمون مهمی است که به بدن کمک می کند از قند (گلوکز) استفاده کند.

انسولین هورمونی است که توسط پانکراس تولید می شود و به بدن کمک می کند تا از قند (گلوکز) موجود در کربوهیدرات غذا، برای مصرف انرژی و یا برای ذخیره سازی گلوکز استفاده کند. انسولین به تنظیم سطح قند خون کمک می کند و بین بیش از حد بالا (هیپرگلیسمی) یا سطح کم (هیپوگلیسمی) نگه دارد.

ترشح انسولین برای جذب قند خون

سلولهای بدن برای به دست آوردن انرژی به قند نیاز دارند. با این حال، قند نمی تواند به طور مستقیم به سلول های شما برسد. پس از خوردن غذا و افزایش سطح قند خون، سلولهای پانکراس (که به عنوان سلول های بتا شناخته می شوند) انسولین را به جریان خون وارد می کنند. انسولین به سلول ها کمک می کند تا قند را از جریان خون جذب کنند.

انسولین
انسولین

انسولین اغلب به عنوان “کلید” توصیف می شود که سلول را باز می کند تا قند بتواند وارد سلول شود و برای انرژی استفاده شود.

چه زمانی انسولین قند خون را ذخیره می کند؟

اگر مقدار قند خون بیشتر از حد نرمال شود که بدن به آن احتیاج دارد، انسولین قند اضافی را در کبد ذخیره می کند و آن را هنگامی که سطح قند خون کم می شود و یا در مواقعی که بدن به قند بیشتری نیاز دارد، مانند بین وعده های غذایی و یا فعالیت بدنی به جریان خون برمی گرداند. بنابراین، انسولین به کاهش سطح قند خون کمک می کند و آنها را در محدوده طبیعی حفظ می کند. با افزایش قند خون، پانکراس انسولین بیشتری را ترشح می کند.

هایپرگلیسمی و کمبود انسولین

اگر بدن به اندازه کافی انسولین تولید نکند و یا سلول ها به اثرات انسولین مقاوم کنند، ممکن است منجر به هایپرگلیسمی (قند خون بالا) شود، بالا بودن سطح قند خون می تواند باعث ایجاد عوارض طولانی مدت می شود.

درمان انسولین برای دیابت

افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ نمی توانند انسولین را تولید کنند، زیرا سلولهای بتا در پانکراس آنها آسیب دیده یا نابود میشوند. بنابراین، این افراد به تزریق انسولین نیاز خواهند داشت تا بدن بتواند گلوکز را فرآوری کند و از عوارض هایپرگلیسمی جلوگیری کند.

افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ سلول ها به انسولین مقاوم هستند و یا به خوبی پاسخ نمی دهند. آنها نیاز به انسولین بیشتر برای کمک به تنظیم قند خون بهتر و جلوگیری از عوارض طولانی مدت در این بیماری دارند. افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ابتدا باید با داروهای خوراکی، همراه با رژیم غذایی و ورزش درمان شوند. از آنجایی که دیابت نوع ۲ یک بیماری پیشرفته است، هرچند طولانی تر از آن است، بیشتر احتمال دارد که برای کنترل قند خون قند خون نیاز به انسولین داشته باشد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × four =