تعریف اینترنت

اینترنت سیستم جهانی شبکه های کامپیوتری متصل است که از مجموعه پروتکل اینترنت (TCP / IP) برای اتصال دستگاه ها در سراسر جهان استفاده می کنند.

اینترنت شبکه ای است که شامل شبکه های خصوصی، عمومی، علمی، کسب و کار و دولتی از محدوده محلی به جهان است، که توسط مجموعه وسیعی از فناوری های الکترونیکی، بی سیم و شبکه های نوری مرتبط شده است.

اینترنت دارای طیف گسترده ای از منابع و خدمات اطلاعاتی مانند اسناد ابرمتن مرتبط و برنامه های وب، پست الکترونیکی ، تلفن و اشتراک گذاری فایل است.

پیدایش اینترنت از کجا بود؟

تاریخچه-پیدایش-اینترنت
تاریخچه-پیدایش-اینترنت

اینترنت از تحقیقاتی که توسط دولت فدرال ایالات متحده به منظور ایجاد ارتباط قوی و محرمانه با استفاده از شبکه های کامپیوتری در دهه ۱۹۶۰ انجام شد شروع شد، این پروژه توسط آژانس پیشرفته پروژه های تحقیقاتی (ARPA) دولت ایالات متحده در سال ۱۹۶۹ تصویب شد و برای اولین بار به عنوان ARPANet شناخته شد.

هدف اصلی پروژه ARPANet

هدف اصلی ایجاد شبکه ای بود که به کاربران یک کامپیوتر تحقیقاتی در یک دانشگاه اجازه می داد “با کامپیوترهای تحقیقاتی در دانشگاه های دیگر صحبت کند”.

یکی از مزایای طراحی ARPANet این بود که، چون پیام ها می توانند در بیش از یک مسیر هدایت شوند یا رد شوند، شبکه می تواند حتی اگر بخشی از آن در صورت حمله نظامی یا فاجعه دیگر تخریب شود، ادامه یابد.

شروع اینترنت مدرن از اتصال شبکه های تجاری و شرکت ها در اوایل دهه ۱۹۹۰ بود و بعد از آن سریعا به کامپیوتر های سازمانی، شخصی و تلفن های همراه به شبکه رسید.

تا اواخر سال ۲۰۰۰، خدمات و فن آوری های آن تقریبا در هر جنبه ای از زندگی مدرن گنجانده شده بود.

تحولاتی که اینترنت در رسانه های ارتباطی ایجاد کرد

تحولات-در-رسانه-های-ارتباطی
تحولات-در-رسانه-های-ارتباطی

بیشتر رسانه های ارتباطی سنتی از جمله تلفن، رادیو، تلویزیون، پست الکترونیکی کاغذ و روزنامه ها تغییر یافتند و خدمات جدید مانند ایمیل، تلفن اینترنتی، تلویزیون اینترنتی، موسیقی آنلاین، روزنامه های دیجیتال و وب سایت های جریان ویدئو جایگزین آنها شدند.

اینترنت اشکال جدیدی از تعاملات شخصی را از طریق پیام های فوری، انجمن های اینترنتی و شبکه های اجتماعی فعال کرده و شتاب داده است. خرید آنلاین به طور گسترده ای برای خرده فروشان بزرگ و کسب و کارهای کوچک و کارآفرینان افزایش یافته است.

زیرا شرکت ها می توانند حضور “آجر و ملات” خود را برای خدمت به بازار بزرگتر یا حتی فروش کالاها و خدمات را به صورت آنلاین انجام دهند. کسب و کار به کسب و کار و خدمات مالی در اینترنت بر زنجیره های عرضه در سراسر صنایع تاثیر می گذارد.

 

امروزه اینترنت یک تاسیسات عمومی، قابل دسترس در جهان است

امروزه اینترنت یک تاسیسات عمومی، تعاونی و خودمختاری است که برای صدها میلیون نفر در سراسر جهان قابل دسترسی است. به طور فیزیکی، اینترنت از بخش های کل منابع شبکه های مخابراتی عمومی موجود استفاده می کند.

از لحاظ فنی، آنچه که اینترنت را تشخیص می دهد استفاده از مجموعه ای از پروتکل های TCP / IP (برای پروتکل کنترل انتقال / پروتکل اینترنت) است. دو سازگاری اخیر از تکنولوژی اینترنت، اینترانت و extranet نیز از پروتکل TCP / IP استفاده می کنند.

برای اکثر کاربران اینترنت، پست الکترونیکی (ایمیل) عملا سرویس پست را برای معاملات کوتاه مدت جایگزین کرد. افراد در اینترنت از طریق راه های دیگری از جمله گشت و گذار در اینترنت (IRC)، تلفن اینترنتی، پیام های فوری، چت ویدئویی یا رسانه های اجتماعی به اینترنت متصل می شوند.

مفهوم لینک کردن کلمات و عبارات

link
link

بخش گسترده ای از اینترنت، وب جهان گستر (اغلب به اختصار “WWW” یا “وب” نامیده می شود) است. ویژگی برجسته آن hypertext است.

در اکثر وب سایت ها، کلمات یا عبارات خاصی در متن رنگی متفاوت از بقیه ظاهر می شوند. اغلب این متن نیز تاکید شده است، اصطلاحا می گویند متن لینک شده است. هنگامی که شما یکی از این کلمات یا عبارات را انتخاب می کنید، به سایت یا صفحه مربوط به این کلمه یا عبارت منتقل می شوید.

گاهی اوقات دکمه ها، تصاویر یا بخش هایی از تصاویر که قابل کلیک هستند وجود دارد. اگر اشاره گر را بر روی یک نقطه در وب سایت قرار دهید و نشانگر به یک دست تغییر می کند، این نشان می دهد که شما می توانید کلیک کنید و به یک سایت دیگر منتقل کنید.

نقش مرورگرها در وبسایت ها

مرورگر
مرورگر

با استفاده از وب، شما به میلیاردها صفحه اطلاعات دسترسی دارید. مرور وب با مرورگر وب انجام می شود، که محبوب ترین آنها کروم، فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر است. ظاهر یک وب سایت خاص ممکن است بسته به مرورگر مورد استفاده شما کمی متفاوت باشد.

همچنین نسخه های بعد یک مرورگر خاص می توانند از نسخه های قبلی، «زنگها و سوتها» مانند انیمیشن، واقعیت مجازی، صدا و فایلهای موسیقی را ارائه دهند.

اینترنت طی سالهای حیاتش رشد و تکامل یافته است. برای مثال، IPv6 برای جلوگیری از گسترش گسترده عددی در تعدادی از آدرس های IP موجود طراحی شده است.

در توسعه مرتبط، اینترنت چیزها (IoT) محیط زیست است که در آن تقریبا هر نهاد یا شی را می توان با یک شناسه ی منحصر به فرد و توانایی انتقال داده ها به صورت خودکار از طریق اینترنت فراهم کرد.

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

twelve − 2 =