بیماری سلیاک چیست؟

0
764
بیماری-سلیاک-چیست-؟

بیماری سلیاک، یک بیماری مزمن التهابی و خود ایمنی در روده باریک

بیماری سلیاک به نام‌های اسپروی سلیاک ، اسپروی غیر حاره‌ای و آنتروپاتی حساس به گلوتن هم نامیده می‌شود . در اغلب موارد علت بیماری سلیاک ، عوامل ژنتیکی هستند . در این بیماری گوارشی به پرزهای روده کوچک آسیب می رسد و در جذب مواد غذایی اختلال ایجاد می شود .

واکنش التهابی سیستم ایمنی به گلوتن در بیماری سلیاک

گلوتن پروتئینی است که به طور طبیعی در گندم و جو وجود دارد و باعث کش آمدن خمیر و نرم شدن بافت نان و طعم و مزه و ارزش پروتئینی بالای نان و خواص منحصر به فرد آن می شود . به دلیل ارزانتر بودن آرد نسبت به سایر غلات در بسیاری از مواد غذایی که به صورت آماده در بازار تولید می شوند از گلوتن استفاده می کنند .

بیماران مبتلا به سلیاک در صورت مصرف مواد غذایی حاوی گلوتن دچار علایم عدم تحمل می‌شوند ، که سیستم ایمنی بدن به آنها واکنش التهابی نشان می دهد . نتیجه این واکنش ، تحلیل پرزهای انگشتانه‌ای روده ( مواد مغذی داخل این پرزها جذب می شوند ) و کاهش فعالیت آنزیم های روده است .

عدم جذب مواد مغذی در بیماری سلیاک

به دنبال آسیب پرزهای روده‌ای فرد بیمار ، مبتلا به سوء تغذیه می‌شود . به دلیل این که سیستم ایمنی خود فرد سبب تخریب و آسیب پرزهای روده کوچک می‌شود ، این بیماری ، به عنوان یک بیماری خود ایمنی نامیده می‌شود و از طرف دیگر به علت این که مواد مغذی جذب نمی‌شوند ، می‌توان سلیاک را یک بیماری سوء جذبی در نظر گرفت .

 

گلوتن

 

سلیاک، بیماری شایع در اشکال خاموش و مخفی

بیماری سلیاک از بیماری های شایع برای تمام سنین است و علائم آن فقط در سنین کودکی بروز نمی کند و اشکال خاموش و مخفی آن ممکن است در مقاطع مختلف زندگی خود را نشان دهد . این بیماری افراد را به گونه‌ای متفاوت ، تحت تاثیر قرار می‌دهد . گاهی اوقات این بیماری برای اولین بار به دنبال رژیم غذایی بعد از عمل جراحی ، بارداری ، تولد نوزاد ، عفونت‌های ویروسی و یا استرس‌های روحی فعال می‌شود .

در گروهی از بیماران ،علائم سلیاک از دوران کودکی ( معمولاً به هنگام دوران شیرخوارگی یا از سن دو هفتگی تا یک سالگی که کودک شروع به خوردن غذاهای حاوی گلوتن می‌کند ) ، و در تعداد دیگر در بزرگسالی ( که ممکن است علائم به تدریج و در عرض چند ماه یا حتی چند سال پدیدار شوند ) بروز می‌کند .

بیماری سلیاک واگیردار یا سرطانی نیست بلکه یک بیماری وراثتی است و از نسلی به نسل دیگر ، و در خانواده انتقال می‌یابد . شیوع بیماری سلیاک در زنان بیشتر و در برخی مناطق تا سه برابر مردان بوده و سن بروز آن از کودکی تا سالمندی است .

علائم گوارشی یا غیر گوارشی

علائم بیماری سلیاک ممکن است خود را به صورت گوارشی یا غیر گوارشی نشان بدهند ، مثلا فردی ممکن است دچار اسهال و دردهای شکمی شده باشد ، در حالی که فرد دیگر حساس و افسرده شده است . در کودکان بروز حساسیت های فکری و تحریک پذیری از عمومی‌ترین علائم بیماری سلیاک است .

رژیم غذایی بدون گلوتن

آسیب دیدن روده منجر به کاهش وزن ، نفخ و گاهی اوقات منجر به اسهال می شود ، و در نهایت مواد مغذی حیاتی به مغز ، سیستم عصبی ، استخوان‌ها ، کبد و دیگر اندام‌ها نمی‌رسد . سوءجذب در کودکان باعث اختلال در رشد آنها می شود . حساسیت و سوزش روده باعث دل درد ، به ویژه پس از صرف غذا ، می‌شود . اگر چه هیچ درمانی برای بیماری سلیاک وجود ندارد ، اما با رعایت یک رژیم غذایی سختگیرانه و بدون گلوتن می‌توان علائم را مدیریت کرد و به الیتام یافتن روده کمک نمود .

 

کاهش-وزن

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − fifteen =