تشخیص بیش فعالی و راه های درمان آن

0
662
تشخیص-بیش-فعالی-و-درمان-آن
تشخیص-بیش-فعالی-و-درمان-آن

بیش فعالی چگونه تشخیص داده می شود؟

بسیاری از نشانه های بیش فعالی به نوعی رفتار کودکی معمولی است. این بدان معنی است که تشخیص آن همیشه آسان نیست. این یک تلاش مشترک بین والدین و پزشک است.

برای تشخیص بیش فعالی ، بچه ها باید چندین نشانه را برای حداقل شش ماه قبل از ۱۲ سالگی داشته باشند. ممکن است روند تشخیصی را ساده تر کنید، هیچ آزمایش خاصی وجود ندارد که بتواند بیش فعالی را تشخیص بدهد.

مراحل تشخیص بیش فعالی

تشخیص-بیش-فعالی
تشخیص-بیش-فعالی

مرحله ۱ : مراجعه به پزشک و بررسی علایم

معاینه پزشکی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد. والدین می توانند در مورد نگرانی های و علائم با پزشک صحبت کنند و پزشک سایر علل پزشکی را بررسی می کند.

شرایطی مانند اختلالات تشنج، اختلالات شنوایی یا عفونت های مزمن گوش می توانند بر شناخت (پردازش ذهنی) و ایجاد اضطراب یا افسردگی تاثیر گذار باشند.

ممکن است کودک نیاز به دیدن یک متخصص مانند متخصص شنوایی یا متخصص مغز و اعصاب برای تست عمیق تر داشته باشد.

مرحله ۲ : مراجعه به متخصص بهداشت روان

به یک متخصص بهداشت روان مراجعه شود. پس از بررسی و رد کردن علل پزشکی، پزشک کودک را به یک متخصص بهداشت روان ارجاع می دهد.

که ممکن است یک متخصص اجتماعی بالینی مجاز، یک روانشناس کودک یا پزشک متخصص اطفال باشد. متخصص بهداشت روان اطلاعات تاریخچه پزشکی و پرونده های مدرسه کودک را جمع آوری می کند و با کسانی که کودک را به خوبی می شناسند مثل: خانواده، دوستان و معلم کودک صحبت می کنند.

برای متخصص بهداشت روانی مهم است که آیا کودک در معرض فشارهای شدید زندگی مانند طلاق، حرکت یا مرگ در خانواده است یا نه. آنها همچنین باید بدانند که آیا سایر اعضای خانواده دارای مسائل یادگیری و توجه هستند.

مرحله ۳ : جمع آوری اطلاعات توسط پزشک و متخصص بهداشت روان

پزشک کودک و متخصص بهداشت روانی تمام اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری خواهند کرد تا بتوانند بیش فعالی را تشخیص بدهند:

 • علائم باید در دو یا بیشتر از دو جا مانند خانه و مدرسه در کودک دیده شود.
 • علائم باید به اندازه کافی شدید باشد تا منجر به بروز مشکل در مهارت های اجتماعی و تحصیلات فرزند شما شود.
 • علائم باید حداقل شش ماه در کودک وجود داشته باشد و قبل از ۱۲ سالگی بوجود آمده باشند.

تعداد و نوع علائم نیز مهم هستند.

اگر کودک دارای شش یا بیشتر از آن علائم ناخواسته باشد، به بیش فعالی از نوع بی توجهی مبتلا شده است.

اگر کودک دارای شش یا بیشتر از آن علائم بیش فعالی و تکانشی داشته باشد، به بیش فعالی از نوع پرخاشگری مبتلا شده است. كودكانی كه علائم هر دو نوع پرخاشگرانه و بی توجهی را برآورده می كنند، به نوع ترکیبی بیش فعالی مبتلا هستند.

راه های درمان بیش فعالی چیست؟

متخصصان به شما در مورد گزینه های مختلف درمان و راهبردهای آموزشی می گویند که می تواند به کودک شما کمک کند و علائم بیش فعالی را درمان کند.

آنچه شما انتخاب می کنید، به نمایه های شخصی شما، سن و علائم فرزند شما، سایر مسائل مربوط به سلامت و تجربه شما در هر گونه درمان قبلی بستگی دارد.

نگران نباشید اگر اولین راهکارهایی که به کار می برید موثر نیست، ممکن است مجبور شوید چندین روش را برای یافتن بهترین شیوه برای درمان کودک امتحان کنید.

روش های درمان بیش فعالی

در اینجا برخی از روش های استفاده شده توسط متخصصان برای درمان بیش فعالی وجود دارد:

روش-های-درمان-بیش-فعالی
روش-های-درمان-بیش-فعالی

۱- دارو

تصمیم گیری در مورد درمان بیش فعالی با دارو، تصمیم شخصی و گاهی دشوار است. برای اکثر کودکان مبتلا به بیش فعالی، داروهای محرک مانند متیل فنیدات و آمفتامین در کمک به درمان علائم موثر هستند.

این داروها با تعادل مواد شیمیایی مغز که مسئولیت تمرکز، توجه و کنترل تحرک را دارند، کار می کنند.

عوارض جانبی احتمالی شامل کاهش اشتها، تحریک پذیری، خواب کم و اضطراب است که با تنظیم دقیق استفاده از آنها می توان عوارض جانبی را کاهش داد.

۲- درمان

انواع مختلفی از درمان وجود دارد که مسائل مربوط به رفتار، عاطفی و اجتماعی را مورد توجه قرار می دهد. پزشک ممکن است بسته به نشانه های کودک و واکنش او به درمان بیش از یک نوع درمان را در نظر بگیرد.

درمان رفتار به کودکان مبتلا به بیش فعالی مهارت های یادگیری، برای مدیریت رفتار خود، بهبود سازمان و مقابله با استرس کمک می کند. روان درمانی می تواند به مسائل عاطفی کمک کند.

برخی از درمانگران آموزش مهارت های اجتماعی را ارائه می دهند. آنها در گروه های کوچک و یا یک به یک کار می کنند و به بچه ها کمک می کنند راه های مناسب برای ارتباط برقرار کردن در شرایط اجتماعی را یاد بگیرند.

این ممکن است به صورت خصوصی یا به عنوان بخشی از یک برنامه مدرسه انجام شود.

۳- کارهایی که در خانه می توان انجام داد

چیزهای زیادی وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید تا به کودک کمک کنید علائم را مدیریت و مهارت های کلیدی مانند سازماندهی و برنامه ریزی را یاد بگیرند. شما همچنین می توانید برخی از استراتژی های کارشناسان رفتار را امتحان کنید.

این مراحل می تواند به شما در ایجاد تغییرات مثبت در زندگی فرزندتان و زندگی خانوادگی کمک کند. تا آنجا که ممکن است یاد بگیرید. درک بهتر بیش فعالی و علائم اصلی آن اولین قدم است.

یادگیری در مورد مسائل مربوط به عملکرد اجرایی نیز مفید است زیرا بسیاری از کودکان مبتلا به بیش فعالی آنها را دارند. دانستن اینکه فرزند شما به طور قاطعانه نادیده گرفته نمی شود و یا هدایت شما به هدف، راه حل واقعی را آسان تر می کند تا آن را به عنوان یک موضوع انضباطی تلقی کنید.

یادداشت برداری از رفتار کودک

مشاهده و یادداشت برداری کنید. تماشای کودک خود را بیشتر و یادداشت برداری از رفتار او ممکن است الگوهای و عوامل را نشان می دهد. یادداشت های شما زمانی مفید خواهد بود که با اعضای خانواده، پزشک کودک، معلمان و هر کس دیگری که به فرزندتان کمک می کند صحبت کنید.

به فرزندتان گوش دهید در مورد رفتار او چه می گوید (یا نمی گویند) و چگونه او را احساس می کند؟

او در مورد استراتژی هایی که به آنها کمک می کند چه می گوید؟ آیا می تواند حس کند که دارو به او کمک می کند یا مانع آن می شود؟

سعی کنید کشف کنید که فرزند شما چه زمانی بیان می کند یا از موقعیت یا وظایف اجتناب می کند یا از آن اجتناب می کند.

تنظیم یک برنامه روزانه

برنامه را تنظیم کنید و به آنها بچسبید، برنامه ریز باشید فرزند شما هنوز آماده نیست. شما می توانید با قرار دادن یک روال روزانه در محل کار کمک کنید. برنامه های هفتگی ارسالی با تصاویر برای بچه های کوچک و جملات ساده کوتاه برای افراد مسن تر.

بسیاری از کودکان مبتلا به بیش فعالی در معرض امنیت قرار دارند. اگر فرزندتان مشکل ایجاد گذار به برنامه یا فعالیت دیگری داشته باشد، یاد بگیرید چگونه از طریق آن به او کمک کنید.

ارائه راه های آسان برای سازماندهی، کودک خود را برای استفاده از چک لیست ها و کمک به او در انجام وظایف خود به مرحله های کوچکتر و قابل کنترل تر آموزش دهید.

ایجاد سیستم یادآوری

یک سیستم یادآوری را ایجاد کنید. سیستم را تشویق کنید (بسیار شبیه یک کد مخفی) برای یادآوری فرزندتان به آنچه باید انجام شود و رفتار مناسب باشد. یک دست بر روی شانه، یک انگشت به لب ها، چند کلمه کلیدی یا یک زنگ تلفن همراه را در نظر بگیرید.

تشویق کودک برای انجام کار خوب

به یاد داشته باشید که فرزندتان را تحسین کنید وقتی متوجه شدید که کاری را خوب انجام داده است. تحسین برای تلاش و موفقیت واقعی می تواند به کودک شما کمک کند که دوست داشته و حمایت کند.

این می تواند به او اطمینان دهد که در ساخت مهارت ها و انگیزه برای انجام کارهای جدید سخت تر کار کند. دانستن اینکه قوانین، پاداش ها و عواقب همیشه همیشگی هستند، بچه ها را ساختاری می کند که می توانند بر آن تکیه کنند.

چه مهارت هایی توسط بیش فعالی تحت تاثیر قرار می گیرد؟

چگونه بیش فعالی ممکن است مهارت ها و توانایی های کودک شما را تحت تاثیر قرار دهد؟ این بستگی دارد که علائم کودک شما چیست و چقدر شدید هستند.

همچنین بستگی دارد که فرزند شما دارای نقاط قوت خاصی باشد. شما می توانید از این نقاط قوت فرزند خود استفاده کنید و از آنها برای کمک به مناطق ضعیف استفاده کنید.

در اینجا گروه های مهارت هایی هستند که بیش فعالی بیشترین تاثیر را بر روی آنها دارد:

مهارت-های-تحت-تاثیر-بیش-فعالی
مهارت-های-تحت-تاثیر-بیش-فعالی

۱- مهارت های اجتماعی

کودکان مبتلا به بیش فعالی اغلب به سختی در کنار دوستان خود هستند. داشتن فعالیت بیش از حد و یا تحریک پذیر می تواند کودک را در انجام قوانین اجتماعی، کنترل احساسات و گفتن حرف های مناسب دچار مشکل کند.

و برای بقیه بچه ها ممکن است ارتباط برقرار کردن با کودک مبتلا به بیش فعالی دشوار باشد وقتی که بدون وقفه حرف می زند و دائما صحبت دیگران را قطع می کند.

۲- خود کنترلی

بسیاری از کودکان مبتلا به بیش فعالی نیاز به حرکت زیاد در اطراف دارند و این به حرکت از مکان به محل محدود نمیشود. آکادمی مغز و اعصاب آمریکایی گزارش می دهد که حتی زمانی که آنها فعالیت های خاصی مانند نوشتن، بازی کردن با آلات موسیقی و یا حتی رانندگی اتومبیل را انجام می دهند، اغلب از جنبش های اضافی بدن استفاده می کنند که مدیریت و کنترل رفتارها را سخت تر می کند.

۳- سازماندهی ، برنامه ریزی و یادگیری

بیش فعالی بخشی از مغز است که با عملکرد اجرایی مواجه است. این توانایی برنامه ریزی، سازماندهی و پیش بینی را دچار مشکل می کند.

عدم توانایی استفاده از ماشین حساب ها، نوت بوک ها و ورق های تکلیف می تواند برای کار او را برای انجام تکالیف دشوار کند. عدم تمرکز در فرآیند فکر می تواند شرایط را برای او سخت کند بنابراین فرد ممکن است با رفع تکالیف مدرسه یا کار خانگی شروع به مقابله با مشکل کند.

مهارت های دیگر که ممکن است تحت تاثیر قرار گیرند عبارتند از :

 • عدم تشخیص و درک جهت ها
 • توجه به اطلاعات و اخبار جدید
 • اعمال دانش از یک منطقه به یک دیگر
 • متمرکز شدن به یک چیز بدون هیچ خستگی
 • آگاهی از فرآیندهای فکر شخصی ( مخالف افکار پوچ )

گیرنده های کلیدی

 • بیش فعالی وضعیت بیولوژیکی مبتنی بر مغز است.
 • بیش فعالی یک شرایط مادام العمر است، اما درمان و استراتژی هایی وجود دارد که می تواند به درمان علائم کمک کند.
 • با کمک و درک، کودک یاد می گیرد بیش فعالی خود را مدیریت کند و بیشترین توانایی ها و استعدادهای خود را به دست آورد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 − 6 =