تشخیص بیماری کولیت زخمی

0
3375
روش-های-تشخیص-بیماری-کولیت-زخمی

 بررسی اولیه برای تشخیص کولیت زخمی

پزشک برای تشخیص کولیت زخمی ابتدا علائم ، وضعیت سلامت عمومی ، سابقه و شرح حال پزشکی بیمار را بررسی می کند ، همچنین پزشک وجود نشانه‌هایی چون رنگ‌پریدگی ( ناشی از کم‌خونی ) و درد و حساسیت شکم ( ناشی از التهاب ) را نیز بررسی می‌کند .

 

سیگموئیدوسکوپی

 

 استفاده از سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی؟

در ابتدا پزشک برای تشخیص کولیت‌ زخمی از روش های سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی ، بسته به شرایط موجود استفاده می کند .

سیگموئیدوسکوپی :

در سیگموئیدوسکوپی با ارزیابی گستردگی و شدت التهاب روده می توان کولیت زخمی را تشخیص داد و آن را تایید کرد ، در این آزمایش یک لوله منعطفی که در سر آن دوربین قرار دارد از راه مقعد وارد راست روده می شود که پزشک می تواند قسمت راست روده و بخش تحتانی روده بزرگ را معاینه کند .

مدت انجام آزمایش سیگموئیدوسکوپی

انجام این عمل درد ندارد ولی به علت اینکه برای بیمار آزاردهنده است پزشک برای راحتی بیشتر بیمار به او آرام بخش تجویز می کند ، این آزمایش حدودا ۱۵ دقیقه طول می کشد و بیمار می تواند همان روز به منزل بازگردد .
اگر در حین انجام آزمایش پزشک احتمال بدهد که بیماری به بخش های دیگر روده پیش روی کرده است ، انجام آزمایش کولونوسکوپی را در دستور انجام قرار می دهد .

نمونه برداری در سیگموئیدوسکوپی

همچنین پزشک در سیگموئیدوسکوپی می‌تواند نمونه کوچکی از بافت روده را بردارد ( که در اصطلاح به آن نمونه برداری یا بیوپسی می گویند ) و برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه بفرستد .

کولونوسکوپی :

در کولونوسکوپی از لوله ای به نام کولونوسکوپ استفاده می شود که بلندتر و منعطف تر است و به منبع نوری و دوربین نیز مجهز است ، به همین دلیل پزشک می تواند تمام طول روده بزرگ را معاینه کند . در کولونوسکوپی هر گونه التهاب و زخمی که در روده بوجود آمده باشد را نشان می دهد .
برای انجام کولونوسکوپی نیاز است که روده کاملا تخلیه باشد به همین دلیل پزشک برای بیمار ملینی قوی تجویز می کند.

مدت انجام آزمایش کولونوسکوپی

کولونوسکوپی هم مانند سیگموئیدوسکوپی درد ندارد ولی به دلیل اینکه انجام آزمایش آزاردهنده نباشد ، پزشک برای آرامش و راحتی بیشتر بیمار به او آرام‌بخش تجویز می کند . مدت انجام این آزمایش ۳۰ دقیقه تا یک ساعت است و پس از انجام آزمایش بیمار می تواند به منزل باز گردد .

نمونه برداری در کولونوسکوپی

کولونوسکوپ نیز مانند سیگموئیدوسکوپ برای نمونه‌گیری کاربرد دارد ، پزشک می تواند از سطح داخلی روده نمونه برداری کند تا آن را برای بررسی به آزمایشگاه بفرستد . در برخی از موارد نمونه برداری از روده می تواند تشخیص پزشک را به طور قطعی تایید کند .
پزشک با توجه به علائم موجود در بیمار ، احتمال ابتلا به سایر بیماری های گوارشی را بررسی می کند و در صورت تایید عدم ابتلا به این بیماری ها ، وجود کولیت زخمی تشخیص داده می شود .

کولونوسکوپی می تواند برای تشخیص بیماری های کورون ، دیورتیکولیت و سرطان روده بزرگ نیز مفید باشد .

بیوپسی :

پزشک در سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی ممکن است برای تشخیص بهتر با استفاده از یک انبر کوچک جراحی قسمتی از بافت دیواره داخلی روده را بردارد و به آزمایشگاه می فرستد تا از نظر بافت شناسی بررسی شود . به این عمل بافت برداری یا بیوپسی گفته می شود .

 

Small-surgical-tin

 

بیوپسی به تشخیص دقیق تر بیماری کمک می‌کند . همچنین این نمونه‌ها در ارزیابی تغییرات دستگاه گوارش و سیر بیماری و تشخیص زودهنگام سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرند .

غربالگری و تشخیص به موقع سرطان

برخی از بیماران مبتلا به کولیت زخمی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارند . غربالگری و نظارت بر بیمار ، می‌تواند به تشخیص سرطان در مراحل اولیه آن کمک کند و که تشخیص به موقع سرطان تأثیر بسیار زیادی در پیش‌آگهی بیماری و درمان پذیری آن دارد .

بسیاری از عفونت‌ها و بیماری های روده ، علایمی مشابه با کولیت زخمی دارند ؛ بنابراین پزشک برای تایید ابتلا بیمار به کولیت زخمی ، انجام یک یا چند مورد از آزمایشات زیر را تجویز می کند :

 

آزمایشگاه-و-تصویر-برداری

 

آزمایش خون :

آزمایش‌های خون نیز به منظور بررسی کم‌خونی و التهاب بخش‌های مختلف بدن انجام می‌شود .

آزمایش مدفوع :

نمونه مدفوع نیز برای بررسی وجود نشانه‌های عفونت به آزمایشگاه فرستاده می‌شود ، چون بیماری هایی نظیر عفونت معده و روده گاهی اوقات علائمی مشابه با علائم کولیت و ورم روده دارد .
همچنین وجود گلبول های سفید خون در مدفوع می تواند نشان دهنده ی ابتلا به کولیت زخمی یا ورم روده باشد .

تصویربرداری‌های پزشکی :

مثل رادیوگرافی با ماده حاجب ، البته پیش از تصویربرداری لازم است بیمار ، محلول حاجب اشعه‌ای را بنوشد و یا از طریق لوله‌ای در مقعد وی تنقیه شود .

معاینه مقعدی ، معاینه کامل شکم ، معاینه مفاصل

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 + nineteen =