موج بعدی از ویروس های HIV مقاوم در برابر دارو

فکر می کنید که ما مبارزه با HIV را برده ایم؟ شاید نه، به عنوان موج بعدی از ویروس های مقاوم در برابر دارو می رسد. TED Fellow Edsel Salvana در یک سخنرانی افتتاحیه AE زیر تیپ تهاجمی اچ آی وی که در حال حاضر از خانه اش در فیلیپین رنج می برد را توصیف می کند و ما را در مورد آنچه ممکن است به یک بیماری همه گیر تبدیل شود هشدار می دهد.

ویروس-های-HIV-مقاوم
ویروس-های-HIV-مقاوم

فیلیپین، کشوری آرام با یکی از تمیزترین آب‌ها و آبی‌ترین آسمان‌های دنیا. همچنین کانون یکی از پرسرعت‌ترین همه‌گیری‌های HIV در دنیا است. در نگاه اول، به نظر می‌رسد که ما دیر دست به کار شده‌ایم. با این وجود، دلایل همه‌گیری اخیر ما بسیار پیچیده‌تر هستند و ممکن است پیش آگهی تجدید حیات HIV در دنیا باشد.

هرچند به طور کلی تعداد موارد ابتلا به HIV در دنیا رو به کاهش است، ممکن است این روند دیری نپاید و موج بعدی ویروس‌های پرخاشگرتر و مقاوم‌تر در برابر دارو از راه برسد. هر بار که HIV سلولی را آلوده می‌کند می‌تواند خود را به ویروسی جدید و متفاوت تبدیل کند. با وجود پیشرفت قابل توجهی که در برگرداندن روند همه‌گیری داشته‌ایم، حقیقت این است که تنها چند جهش ویروسی تا فاجعه فاصله داریم.

تفاوت ژنتیکی زیرگونه‌های HIV

برای قدردانی از روش عمیقی که HIV هر بار تولید مثل می‌کند با آن منتقل می‌شود، بیایید یک مقایسه ژنتیکی انجام دهیم. اگر به اختلاف DNA انسان‌ها از نژادهای مختلف و از قاره‌های متفاوت نگاه کنیم، در واقع تفاوت DNA تنها ۰/۱ درصد است. اگر به اختلاف ژنتیکی میان انسان‌ها، میمون‌های بزرگ، و بوزینه‌ها نگاه کنیم، تفاوت هفت درصد خواهد بود.

در مقابل، تفاوت ژنتیکی زیرگونه‌های HIV در بیماران مختلف ممکن است تا ۳۵ درصد باشد. در یک فرد مبتلا به HIV، تفاوت ژنتیکی میان یک ویروس آلوده کننده مادر، و ویروس‌های دختر بعدی نشان داده شده که می‌تواند تا پنج درصد باشد. معادل آن است که یک گوریل اول یک شامپانزه به دنیا بیاورد، بعد یک اورانگوتان، بعد یک بابون، و به همین ترتیب در طول عمرش هر میمون بزرگ دیگری را به صورت تصادفی به دنیا بیاورد.

حدود ۱۰۰ زیرگونه از HIV وجود دارد، و زیرگونه‌های جدید به طور منظم کشف می‌شوند. در دنیای توسعه یافته HIV معمولاً از یک زیرگونه است: زیرگونه B. تقریباً برای درمان HIV هرچه می‌دانیم و می‌کنیم بر مطالعه روی زیرگونه B بنا شده است، با وجود اینکه تنها ۱۲ درصد از تمام موارد HIV در جهان از این نوع است.

اما به دلیل تفاوت عمیق ژنتیکی میان زیرگونه‌های مختلف، بعضی زیرگونه‌ها بیشتر احتمال مقاومت در برابر دارو دارند یا بعضی زودتر پیشرفت می‌کنند و به ایدز منجر می‌شوند.

جلوگیری از تکرار تجربه همه گیری دوباره بیماری مالاریا

جلوگیری-از-بیماری-مالاریا
جلوگیری-از-بیماری-مالاریا

کشف کردیم که انفجار موارد HIV در فیلیپین به تغییر گونه از زیرگونه غربی B به زیرگونه پرخاشگرتر جنوب شرق آسیای AE مربوط است. شاهد بیماران جوان‌تر با حال وخیم‌تر هستیم که دارای درجات بالای مقاومت در برابر دارو هستند. تهاجم اول این زیرگونه در حال وقوع در کشورهای توسعه یافته از جمله استرالیا، کانادا و ایالات متحده است. ممکن است به زودی شاهد انفجاری مشابه در این کشورها هم باشیم.

و از آنجا که فکر می‌کنیم کار HIV تمام شده است و آب از آسیاب افتاده است، ممکن است آب دوباره به آسیاب برگردد. اویل دهه ۱۹۶۰ پشت مالاریا داشت به خاک می‌رسید. و با کاهش شمار موارد، دولت و مردم دیگر به آن اهمیتی ندادند. نتیجه آن تجدید حیات مرگبار گونه مقاوم در برابر داروی مالاریا بود.

باید به فکر HIV باشیم نه به عنوان یک ویروس واحد که فکر می‌کنیم حل شده است، بلکه به عنوان مجموعه‌ای ویروس به شدت خاص که به سرعت تکامل می‌یابند، و هر کدام می‌تواند منجر به همه‌گیری مرگبار بعدی شود.

تلاش برای شناسایی نژاد کشنده جدید HIV

در حال ترکیب کردن ابزارهای قوی‌تر و جدیدتر هستیم تا به ما کمک کنند نژاد کشنده جدید HIV را شناسایی کنیم، و این کار باید با تحقیقات فوری همراه شود تا رفتار زیرگونه‌های غیر B و درمان مناسب برای آنها را کشف کنیم. باید دولت‌هایمان و آژانس‌های سرمایه گذاری‌مان را قانع کنیم که HIV هنوز تمام نشده است.

بیش از ۳۵ میلیون نفر از HIV مرده‌اند. ما در لبه نسلی عاری از ایدز به سر می‌بریم. باید دقت کنیم. باید هوشیار باشیم و هوشیار بمانیم. در غیر این صورت، میلیون‌ها نفر دیگر خواهند مرد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 + 7 =