دیابت چیست؟

0
435
دیابت

دیابت بیماری قند خون

دیابت یک بیماری است که وقتی گلوکز خون (قند خون) بیش از حد بشود، رخ می دهد. قند خون منبع اصلی انرژی شماست و از مواد غذایی که می خورید تامین می شود. انسولین، یک هورمون ساخته شده توسط پانکراس است که کمک می کند تا قند موجود در مواد غذایی برای استفاده از انرژی آنها به سلول های بدن منتقل شوند. گاهی اوقات بدن به اندازه کافی انسولین یا هیچ انسولینی تولید نمی کند یا نمی تواند از انسولین به خوبی استفاده کند بنابراین باعث می شود تا گلوکز در خون باقی بماند و به سلول ها منتقل نمی شود.
با گذشت زمان، باقی ماندن گلوکز بیش از حد در خون می تواند مشکلاتی برای سلامتی بدن ایجاد کند. اگر چه دیابت هیچ درمانی ندارد ولی شما می توانید اقدامات لازم را برای مدیریت دیابت خود انجام دهید.

انواع دیابت چیست؟

سه نوع دیابت وجود دارد: نوع ۱، نوع ۲ و دیابت بارداری

۱- دیابت نوع یک

در دیابت نوع ۱، بدن انسولین تولید نمی کند. سیستم ایمنی بدن انسولین را در لوزالمعده حمل می کند و سلول ها را از بین می برد. دیابت نوع ۱ معمولا در کودکان و نوجوانان تشخیص داده می شود، هر چند ممکن است در هر سنی ظاهر شود. افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ باید هر روز برای زنده ماندن انسولین مصرف کنند.

۲- دیابت نوع دو

در دیابت نوع ۲، بدن از انسولین به خوبی استفاده نمی کند یا به طور کل از آن استفاده نمی کند. دیابت نوع ۲ ممکن است در هر سنی، حتی در دوران کودکی، بوجود بیاید. با این حال، این نوع دیابت اغلب در افراد میانسال و مسن رخ می دهد. نوع ۲ شایع ترین نوع دیابت است.

۳- دیابت بارداری

دیابت حاملگی در بعضی از زنان در حین بارداری ایجاد می شود. اغلب اوقات این نوع دیابت پس از تولد نوزاد، از بین می رود. با این حال، اگر دیابت حاملگی داشته باشید، احتمال بیشتری برای رشد دیابت نوع ۲ دارید. گاهی اوقات دیابت در دوران بارداری تشخیص داده می شود که دیابت نوع ۲ است.

۴- انواع دیگر دیابت

انواع رایج ترعبارتند از دیابت مونوژنیک که یک شکل ارثی از دیابت و دیابت مرتبط با فیبروز کیستیک است.

بیشتر افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ چه کسانی هستند؟

احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ در افراد با سن ۴۵ سال به بالا، داشتن سابقه خانوادگی دیابت، داشتن اضافه وزن بیشتر است. عدم فعالیت فیزیکی، نژاد و برخی از مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا نیز در ابتلا به دیابت نوع ۲ تاثیر می گذارد. همچنین افرادی که در دوران بارداری دچار دیابت بارداری شده بودند نیز در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند.

مشکلات بهداشتی افراد مبتلا به دیابت چیست؟

با گذشت زمان، داشتن قند خون بالا در افراد منجر به مشکلاتی مانند:

بیماری قلبی
سکته مغزی
بیماری کلیوی
مشکلات چشم
بیماری های دندانی
آسیب عصبی
مشکلات پا

افراد می توانند اقداماتی را برای کاهش عوارض دیابت انجام دهند.

 

اندازه-گیری-قند-خون

 

محدوده قند خون طبیعی و دیابتی

برای اکثر افراد سالم سطح قند خون طبیعی به شرح زیر است:
قبل از غذا : روزانه بین ۴٫۰ تا ۶٫۰ mmol / L،یا ۷۲ تا ۱۰۸ mg/dl
۲ ساعت بعد از وعده غذایی : حداکثر ۸/۷ mmol/L، یا ۱۴۰ mg/dL

قند خون افراد مبتلا به دیابت به شرح زیر است :
قبل از غذا : ۴٫۰ تا ۷٫۰ mmol / L برای افراد مبتلا به ديابت نوع ۱ يا ۲
بعد از وعده غذایی : برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ کمتر از ۸٫۵ mmol / L و برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمتر از ۹٫۰ mmol / L

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 + 10 =