روده بزرگ چیست؟

0
12573
روده-بزرگ-چیست-؟

چهار بخش اصلی در روده بزرگ

روده بزرگ( Large intestine ) بخشی از لولۀ گوارش پستانداران است که بین روده باریک و مخرج قرار دارد و روده بزرگ توسط دریچه ایلئوسکال به روده کوچک متصل می شود .
روده بزرگ شامل چهار بخش اصلی است :

۱- کورروده یا سکوم

سکوم که به روده کوچک متصل است و ۶ اینچ (۱۵ سانتی متر ) طول دارد ، به نوعی بخش حفره مانندی از لوله است که مقادیر اندکی از کیموس را تا قبل از رسیدن به کولون ، در خود ذخیره می کند . این بخش بلندترین قسمت روده بزرگ به شمار می آید .

۲- پس‌روده یا کولون

دومین و بزرگترین بخش روده بزرگ کولون نامیده می شود . این بخش بر اساس جهت و شکل به چهار ناحیه تقسیم می شود :

۱- پس‌روده صعودی
۲- پس‌روده عرضی
۳- پس‌روده نزولی
۴- خم‌روده ( کولون سیگموئید ) یا خاصره لگنی

پس از اینکه کیموس سکوم را ترک می کند ، برای دفع به کولون بالا رونده وارد می شود که در سمت راست شکم قرار دارد . بخشی از کولون که در جلوی معده و درست زیر دیافراگم قرار دارد ، کولون عرضی نامیده می شود . در سمت چپ شکم ، کولون نزولی دیده می شود ، در این قسمت کولون به سمت وسط تنه خم شده و امتداد می یابد . این قسمت به کولون سیگموئید معروف است و این پیچش در آخر به کوچکترین بخش های روده بزرگ که رکتوم و کانال مقعد است ، ختم می شود .

۳- راست‌روده یا رکتوم

رکتوم سومین قسمت از روده بزرگ در انسان است . قبل از این قسمت خم‌ روده ( کولون سیگموئید ) و بعد از این قسمت مقعد قرار دارد . نقطه شروع آن در سومین مهره استخوان خاجی ( ساکرال ) است . طول این مجرا ۱۲ سانتی متر است . بخش زیرین راست‌روده گشاد می‌شود و آمپول راست روده‌ای نام دارد .
ماهیچه‌های این قسمت از روده بزرگ هم مانند بقیه قسمت‌های روده هستند : الیاف طولی در خارج و الیاف حلقویی در داخل قرار دارند .

۴- کانال مقعد

 

 

چگونه مواد غذایی توسط روده دفع می شوند؟

طول روده بزرگ حدود یک و نیم متر است . روده بزرگ ، پهن تر از سایر بخش های لوله گوارشی است و مواد را ۱۲ تا ۲۴ ساعت در خود ذخیره می کند ، تا از بدن دفع شود .
پس از جذب مواد غذایی در روده کوچک ، باقیمانده مواد وارد روده بزرگ می شود و بیشتر آب موجود در این مواد در این قسمت جذب بدن می شوند و ماده دفعی نیمه جامدی که حاصل این عمل است بنام مدفوع وارد راست روده و در آنجا تا زمان حرکت روده ای از بدن خارج می گردد .
روده بزرگ فاقد چین و پرز است . روده بزرگ محل رشد باکتریهای فراوانی است که به صورت فلور نرمال روده زندگی می کنند و بخش عمده گاز مدفوع حاصل فعالیت آنها است .
سلولهای موجود در لایه مخاطی کولون موکوس ترشح می‌کنند تا با لغزنده ساختن سطح مخاط به دفع مواد کمک کنند .
هنگامی که مدفوع به راست روده می‌رسد ، بر اثر انقباضات واکنشی که در راست‌روده ایجاد می‌شود و ماهیچه‌های بندآورنده دریچه یا اسفنگتر مقعد را شل می‌نماید و احساس دفع مدفوع به شخص دست می‌دهد .
اسفنگترهای مقعد ، ماهیچه‌های حلقوی شکلی می‌باشند که کنترل بازشدن و بسته شدن مقعد را در اختیار دارند .
معمولاً حدود یک تا سه روز طول می‌کشد که غذا از دهان تا مقعد برسد .

آپاندیس چیست؟

آپاندیس که به سکوم وصل است ، حدود ۷/۵ سانتی متر طول دارد . آپاندیس از یک طرف به سکوم باز می شود و طرف دیگر آن بسته است . آپاندیس هیچ گونه عملکردی را در گوارش یا جذب و روده بزرگ و دفع بر عهده ندارد ، اما توده های بزرگی از بافت لنفوئیدی دارد و می تواند در سیستم ایمنی نقش داشته باشد . آپاندیس به راحتی خم یا مسدود می شود ، که التهاب حاصله را آپاندیسیت می گویند . اگر آپاندیس بترکد باکتری های مهار شده در روده بزرگ می توانند به درون حفره شکمی بروند و باعث عفونتی های شدیدی شوند که در صورت عدم مداوا باعث مرگ خواهد شد .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine − one =