روش های درمان بیماری سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

0
688
(IBS)روش-های-درمان-بیماری-سندرم-روده-تحریک-پذیر

هدف از درمان سندرم روده تحریک پذیر بهبود علایم و شدت آن است.

برای درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS) به طور قطعی روش خاصی وجود ندارد .ولی می‌توان از برخی درمان‌ها برای تسکین علائم بهره گرفت ، به عنوان مثال پزشک برای بعضی از بیماران با تغییر در رژیم غذایی مثل مصرف بیشتر فیبرها ( در IBS نوع یبوست غالب ) و کاهش مصرف محرک ها همچون کافئین اقدام به درمان می کند .

برای بیمارانی که علت بیماری عدم تحمل لاکتوز تشخیص داده می شود پزشک رژیم غذایی بدون لاکتوز را تجویز می کند ، کاهش اضطراب و استرس نیز یکی دیگر از راه های مفید درمانی می باشد .
تجویز برخی از داروها و مشاوره های روان‌پزشکی و همچنین آموزش دادن به بیمار و وجود یک رابطه خوب بین پزشک و بیمار نیز در روند درمان حائز اهمیت است .

۱- فیبر

دانه‌های سویا ، حاوی مقادیر زیادی فیبر می‌باشند . بر اساس شواهد موجود محلول‌های حاوی فیبر مانند پسیلیوم ، در مبتلایان به IBS عموماً مؤثر بوده است . فیبرهای نامحلول مانند سبوس در کاهش علائم IBS تاثیری نداشته اند و در برخی افراد ، فیبرهای نامحلول می‌توانند باعث تشدید علائم شوند . فیبر ممکن است در کسانی که دچار یبوست شده باشند مفید باشد و نشانه‌های کلی را کاهش دهد ، اما درد را کاهش نمی‌دهد .

 

فیبر

 

دو منبع اصلی فیبر عبارتند از فیبر محلول ( قابل هضم در بدن ) و فیبر غیرمحلول ( غیرقابل هضم در بدن )

از مواد غذایی حاوی فیبر محلول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

جو دوسر
جو
چاودار
میوه ( مانند موز و سیب )
سبزی‌های ریشه‌ای ( مانند هویج و سیب زمینی )
بذر کتان طلایی

از مواد غذایی حاوی فیبر غیرمحلول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

نان سبوس‌دار
سبوس
غلات
انواع آجیل و بذرهای گیاهی ( به جز بذر کتان طلایی )

در صورت ابتلا به اسهال احتمالاً کاهش مصرف فیبر غیرمحلول و همچنین خودداری از مصرف پوست ، هسته و مغز میوه و سبزیجات مفید خواهد بود . اما در صورت ابتلا به یبوست بهتر است میزان فیبر محلول در رژیم غذایی و مقدار نوشیدن آب را افزایش داد .

۲- دارو

 

دارو2

 

داروهایی که ممکن است در درمان IBS به‌کار روند :
داروهای ملین در نوع یبوست غالب

نرم‌کننده‌های مدفوع و ملین‌ها در نوع یبوست غالب ، برای بیمارانی که به درمان با رژیم غذایی حاوی فیبر پاسخ نمی‌دهند ، مسهل هایی مانند گلیکول‌پلی‌اتیلن ، سوربیتول و لاکتولوز می‌توانند مؤثر باشند .

داروهای ضد اسهال در نوع اسهال غالب

استفاده از داروهای ضد اسهال مانند اوپیئویدها ، کدئین ، دیفنوکسیلات و لوپرامید در فرم اسهال غالب برای کاهش و توقف اسهال

افزایش دهنده حرکات روده

دارو سروتونین می‌تواند به کاهش علائم در روده‌ها کمک کند . سروتونین حرکات روده را افزایش می‌دهد .

آگونیست

آگونیست می‌تواند به فرم یبوست غالب آی‌بی‌اس کمک نماید

آنتاگونیست

آنتاگونسیت می‌تواند باعث بهبودی فرم اسهال غالب آی‌بی‌اس شود

داروهای ضد اسپاسم

استفاده از داروهای ضداسپاسم آنتی‌کولینرژیک مانند هیوسین ان بوتیل بروماید یا دی سیکلومین ممکن است به بیماران ، به ویژه کسانی که به اسهال دچارند با کاهش درد و آرام کردن ماهیچه های روده کمک کند .

داروهای ضد گاز روده

استفاده از داروهای ضد گاز ( Antiflatulents ) برای کاهش گاز روده ها

مکمل های فیبردار

استفاده از مکمل های حاوی فیبر ، برای کمک به درمان یبوست و اسهال

داروهای ضد افسردگی

استفاده از داروهای ضدافسردگی ، برای کاهش درد و یا درمان افسردگی ناشی از سندرم روده تحریک پذیر

۳- درمان های خانگی

در خیلی از موارد علائم سندرم روده تحریک‌ پذیر را می‌توان با تغییرات ساده ای در رژیم غذایی و سبک مدیریت کرد ، توجه کنید که استفاده از این درمان سریع نبوده و مدتی طول می کشد تا بدن به این نوع از درمان عادت نماید .

انواع تغییرات و درمان های خانگی برای بهبود علائم سندرم روده تحریک‌ پذیر :

وعده های غذایی :

بیمار باید در هر وعده حجم کمی از غذا را بخورد ( بدون عجله کردن در خوردن غذا ) و تعداد وعده ها در روز بیشتر با فاصله زمانی کمتر باشد ، داشتن وعده های غذایی منظم و حذف نکردن وعده ها بسیار مهم است .

مصرف فیبر :

افزایش تدریجی میزان فیبر موجود در غذا ( در بعضی افراد بهتر است فیبر خوراکی را کاهش دهند و از انواع مکمل های حاوی فیبر استفاده نمایند )

مصرف مایعات :

میزان مصرف مایعات را افزایش دهید ، بهترین منبع مایعات آب می باشد . مصرف چای گیاهی هم مانعی ندارد .

 

مصرف-مایعات

 

مصرف غذاهای مناسب :

غذاهای مفید و مضر نقش مهمی در کنترل علائم سندرم روده تحریک‌ پذیر دارد. با این حال نمی‌توان رژیم مشخص و یکسانی را برای تمام بیماران مبتلا به این عارضه یافت ، بلکه رژیم مناسب هر بیمار به علائم وی و واکنش‌ پذیری به غذاهای مختلف بستگی دارد . یادداشت کردن مواد غذایی مصرفی در هر روز و بهتر یا بدتر شدن علائم پس از صرف آنها می‌تواند بسیار راهگشا باشد ، چون بیمار با عطف به این یادداشت‌ها می‌تواند از مصرف غذاهای محرک علائم خودداری کند . با این حال باید به خاطر داشت که لازم نیست این مواد غذایی در برنامه پرهیز مادام‌العمر قرار گیرد .

کاهش مصرف نشاسته :

نشاسته مقاوم به هضم ( نشاسته‌ای که در روده کوچک هضم نمی‌شود و به صورت هضم نشده به روده بزرگ می‌رسد ) که غالباً در غذاهای فرآوری شده یا پخت مجدد موجود است .

 

نشاسته

 

مصرف میوه :

محدود کردن مصرف میوه تازه به سه وعده در روز

 

میوه

 

ورزش :

علائم بسیاری از بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک‌ پذیر با ورزش کردن بهبود می‌یابد . انجام دست‌کم ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی ( ایروبیک ) با شدت متوسط ، مانند دوچرخه سواری یا پیاده‌روی سریع ، مفید است . ورزش باید به اندازه کافی شدید و سنگین باشد تا ضربان قلب و سرعت تنفس را افزایش دهد . ورزش به بهبود افسردگی و استرس نیز کمک می کند .

 

ورزش

 

کاهش استرس :

بیمار می تواند به کمک روش‌هایی مثل تکنیک‌های آرام‌سازی ، فعالیت‌های فیزیکی ، انجام ورزش منظم استرس خود را کنترل کند تا تعداد دفعات و شدت بروز علائم سندرم روده تحریک‌ پذیر کاهش یابد .
بیمار در صورت تحمل استرس و فشار روانی شدید می‌تواند از مزایای صحبت درمانی ، مانند مشاوره استرس یا درمان رفتاری شناختی ( CBT ) ، بهره‌مند شود .

 

کاهش-استرس

 

سندرم روده تحریک پذیر می تواند در هر سنی بروز کند ، این بیماری بخاطر علائمی که دارد می تواند برای بیمار آزار دهنده باشد . درمان این بیماری به سادگی با همکاری خود بیمار انجام می شود . بیمار باید توصیه های پزشک به منظور کاهش علائم و درمان سندرم روده تحریک پذیر را اجرا کند . شما نمی توانید از ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر پیشگیری نمایید ، اما با رعایت موارد مختلفی که در قبل گفته شد و همچنین ترک سیگار ، اجتناب از مصرف کافئین و سایر غذاهایی که شدت بیماری را بدتر می کنند و ورزش منظم ، می توانید شدت بیماری را کاهش داده و فاصله بین حملات بیماری را افزایش دهید .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 1 =