سرطان روده بزرگ چیست؟

0
696
سرطان-روده-بزرگ-چیست؟

سرطان روده بزرگ ( سرطان کولون ) گونه اي از سرطان است که به رشد سلول های بدخیم سرطانی در بافت کولون یا رکتوم ( بخشی از روده بزرگ ) گفته می شود . سلول های سرطانی می‌توانند به بافت‌های دیگر بدن حمله کنند یا در آنها تکثیر یابند .

سیستم گوارشی شامل مری ، معده ، روده کوچک و روده بزرگ می باشد . روده بزرگ از انتهای روده کوچک شروع می شود و تا مقعد ادامه می یابد ، روده بزرگ شامل دو بخش است ، بخش اول کولون نامیده می شود که حدود ۱۸۰ سانتی متر طول دارد و بخش دوم راست روده است که طول آن به ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر می رسد .

 

سرطان-روده-بزرگ

 

” سرطان روده ” به عنوان سومین عامل مرگ ومیر در جهان می باشد .
اگر چه اين سرطان از جمله معمولترين سرطانهاي بشر به حساب مي آيد اما بدليل بهبود روشهاي غربالگري و تشخيصي ، تعداد موارد جديد اين بيماري و مرگ ناشي از آن بطور قابل ملاحظه اي کاهش يافته است . زمانیکه در مراحل اولیه تشخیص داده می شود این سرطان درمانپذیر است اما تشخیص آن در این مراحل هیچگونه علامتی ندارد .
اغلب سرطان‌ها يا کانسرهاي کولورکتال از تجمع خوش خيم و توده‌اي شکل که پوليپ ناميده مي‌شوند ، منشأ مي‌گيرند . پوليپ هاي روده معمولاً کوچک بوده و علائم باليني ندارند .
سرطان روده بزرگ و راست روده اغلب به صورت چند پوليپ ، يعني توده هاي خوش خيم بر روي سطح داخلي راست روده ، آغاز مي شود .

عواملی که در ابتلا به سرطان روده بزرگ نقش دارند :

۱- رژیم غذایی :

غذاهای پرچرب و کم فیبر باعث افزایش سرطان می گردد . همچنین غذاهایی که حاوی گوشت قرمز هستند ، شانس ابتلا به سرطان کولون را افزایش می دهند . برای پیشگیری از سرطان می توان بیشتر سبزیجات و میوه را مصرف کرد .

۲- ورزش نکردن :

با ۲۰ دقیقه ورزش کردن در روز می توانید از ابتلا به سرطان جلوگیری کنید .

۳- چاقی :

چاقی و چربی های انباشته شده در بدن از موثرترین و بزرگترین عوامل ابتلا به سرطان به شمار می آیند ، بنابراین با متعادل کردن وزن می توانیم سلامت خود را حفظ کنیم .

۴- سیگار کشیدن :

مواد مضری که در سیگار وجود دارد مستقیما جذب جریان خون شده و تورم رگ ها را به دنبال دارد ، علاوه بر آسیب رساندن به ریه ها باعث ابتلا به سرطان می شود . سیگار باعث مرگ ۱۲ درصد از بیماران سرطانی است .

۵- مشروبات الکلی :

مشروبات الکلی نیز موجب بروز سرطان و انواع بیماری ها می شوند .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 2 =