سندرم روده تحریک پذیر چیست؟

0
348
سندرم-روده-تحریک-پذیر

انواع سندرم روده تحریک پذیر IBS

بیماری سندرم روده تحریک پذیر ( IBS ) مربوط به روده بزرگ است که علایمی همچون درد و گرفتگی شکم ، نفخ شکم ، افزایش گاز روده ، اسهال و یبوست را به دنبال دارد . اسهال یا یبوست می‌توانند علامت غالب باشند که ممکن است به صورت متناوب ظاهر شوند . نوعی از این بیماری که در آن اسهال علامت غالب باشد IBS-D و نوعی که یبوست علامت غالب را تشکیل دهد IBS-C ، نامیده و به نوعی که این دو علامت متناوباً ظاهر شوند IBS-A می‌گویند . آی‌بی‌اس ممکن است پس از یک عفونت به وجود آید که آن را آی‌بی‌اس پس از عفونت ، یا IBS-PI نامند .

کنترل سندرم روده تحریک پذیر با رژیم غذایی مناسب

برخلاف بیشتر بیماری های جدی روده‌ای این بیماری باعث التهاب ، تغییر در لایه های روده و یاافزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ ( سرطان کولون ) نمی شود . این بیماری عارضه ای مزمن است که باید در دراز مدت مدیریت شود .
تنها شمار اندکی از بیماران مبتلا به این عارضه از علائم و نشانه های شدید رنج می برند . برخی بیماران می توانند علائم را به خوبی با مدیریت رژیم غذایی ، سبک زندگی و استرس و فشار روانی تحت کنترل در آورند . باقی بیماران به دارو و مشاوره نیاز دارند .
این بیماری در زنان بیشتر از مردان شیوع دارد . افرادی که به این بیماری دچار می‌شوند در معرض میگرن و افسردگی نیز می‌باشند .

سندرم-روده-تحریک-پذیر

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − five =