عوامل ابتلا به کولیت زخمی

0
507
عوامل-ابتلا-به-کولیت-زخمی

دلایل بوجود آمدن التهاب در دیواره روده چیست؟

دیواره‌ی داخلی روده و رکتوم در کولیت زخمی، دچار التهاب و زخم می‌شوند. بوجود آمدن این التهاب ها دلایل گوناگونی دارد که در زیر به شماری از آنها اشاره می‌شود :
۱- عفونت
۲- کاهش خونرسانی به روده بزرگ
۳- پیشروی گلبول‌های سفید خون لنفوسیتی یا کلاژن در دیواره روده بزرگ

عوامل موثر در ابتلا به کولیت زخمی شامل موارد زیر هستند :

سبک زندگی

 

سبک-زندگی

 

تغيير شيوه زندگي ، رواج مصرف فست فودها ، داشتن تغذيه ناسالم و افزايش استرس و فشارهای عصبي

عدم مصرف دارو

 

عدم-مصرف-دارو-در-کولیت-زخمی

 

بیماران دارای کولیت زخمی ، نیاز به مصرف برخی از داروها را دارند ، بعضی از بیماران به محض احساس بهبودی ، مصرف داروهای خود را قطع می کنند که باعث تشدید بیماری می شود .

بارداری

۵۰ درصد از زنانی که در دوره بهبودی هستند در صورتی که باردار شوند ، دوباره بیماری آنها شدت پیدا می کند .

عارضه خودایمنی

 

عارضه-خودایمنی

 

علت کولیت زخمی دقیقا مشخص نیست ، احتمالاً این بیماری به علت وجود مشکلی در سیستم ایمنی بدن بروز می کند که به این دسته از بیماری ها ، بیماری خود ایمنی می گویند . در بیماری های خود ایمنی ، سیستم ایمنی بدن دچار مشکل شده و قسمتی از بدن را به عنوان عامل خارجی تشخیص داده و به آن حمله می کند .

 نقش سیستم ایمنی بدن

به دفاع بدن که با آزاد کردن گلبول‌های سفید در جریان خون عفونت ها را از بین می برند سیستم ایمنی گفته می شود ، بعد از اینکه گلبول‌های سفید عفونت را از بین بردند ، در ناحیه ای که درگیر عفونت بوده التهاب ایجاد می شود .

 تشخیص اشتباه سیستم ایمنی بدن

بسیاری از پزشکان معتقدند که در کولیت زخمی سیستم ایمنی بدن به اشتباه بافت سالم یا باکتری های مفید روده ( که بصورت طبیعی در روده ما زندگی می کنند و برای بدن انسان مفید هستند ) را به عنوان یک عفونت تشخیص می دهد و به آن حمله می‌کند . در نتیجه این حمله سیستم ایمنی ، روده بزرگ و راست روده دچار التهاب می شوند و تبدیل به بیماری کولیت زخمی می شود .

ژنتیک و وراثت

 

ژنتیک-و-وراثت

 

به نظر می رسد که وراثت در ابتلا به بیماری کولیت زخمی نقش دارد . احتمال ابتلا افرادی که یکی از نزدیکان آن ها به کولیت زخمی مبتلا بوده اند ، بیشتر است .
پژوهشگران چند ژن مؤثر در افزایش احتمال ابتلا به این بیماری را مشخص کرده‌اند و به نظر می رسد که بسیاری از این ژن‌ها در سیستم ایمنی نقش مهمی ایفاء می‌کنند . با این وجود افراد بسیاری نیز هستند که بدون هیچ سابقه فامیلی به این کولیت زخمی مبتلا می شوند .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × two =