عوامل موثر در سرطان روده بزرگ

0
318
عوامل-سرطان-روده-2بزرگ

 چه عواملی در روند سرطان تاثیر دارند؟

هر کدام از عوامل زیر می توانند در روند بیماری و درصد ابتلا به سرطان روده تاثیر بگذارند، که به توضیح جداگانه هر کدام می پردازیم.

۱- سن :

افراد با سن بالای ۵۰ سال بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند ، اگرچه ممکن است که سرطان روده بزرگ در هر رده سنی رخ بدهد .

۲- سابقه وجود بیماری در فامیل :

افرادی که در خانواده و فامیل سابقه ابتلا به سرطان روده بزرگ را دارند بیشتر در معرض این بیماری هستند ، مخصوصا اگر افرادی که مبتلا شده اند در سن کمتر از ۵۰ سال بوده باشند .

۳- سابقه ابتلا به برخی از بیماری ها :

خانم هایی که قبلا مبتلا به سرطان رحم ، تخمدان یا پستان بوده اند در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ نیز هستند ، همچنین احتمال بازگشت بیماری در افرادی که قبلا مبتلا به سرطان روده بزرگ بوده اند وجود دارد .

۴- سابقه ابتلا به پولیپ در روده بزرگ :

این بیماری به صورت رشد توده های خوش خیم در جدار روده است که در افراد با سن بالای ۵۰ سال بیشتر وجود دارد . پولیپ ها در ابتلا به سرطان روده بزرگ تاثیر زیادی دارند .

۵- وجود بیماری های ارثی در فامیل :

مثل پولیپ های آدنوماتو و سرطان غیر پولیپی روده بزرگ که به آن سندرم لینچ گفته می شود .

۶- کولیت السروز :

در این بیماری جدار روده بزرگ ملتهب شده و زخمهای متعددی در سلول های پوششی روده بزرگ ایجاد می شود ، افراد ی که به این بیماری مبتلا می شوند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان کولورکتال نیز هستند .

۷- رژیم غذایی و چاقی :

رژیم غذایی پر چرب ، پرانرژی ، کم فیبر و مصرف کم میوه و سبزیجات در ابتلا به سرطان روده بزرگ نقش بسزایی دارند ، علاوه بر اینها چاقی و مصرف الکل و مواد مخدر از مواردی هستند که در ابتلا به سرطان نقش زیادی دارند .

 

عوامل-سرطان-روده-بزرگ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − five =