تاریخچه تکنولوژی نانو

فناوری نانو، علم مهندسی و فناوری است که در نانومواد انجام می شود که حدود ۱ تا ۱۰۰ نانومتر است.

علوم نانو و فناوری نانو، مطالعه و کاربرد چیزهای بسیار کوچک هستند و می توانند در همه زمینه های علمی دیگر مانند شیمی، زیست شناسی، فیزیک، علوم مواد و مهندسی استفاده شوند.

ایده ها و مفاهیم علمی در زمینه علوم نانو و فناوری نانو با یک سخنرانی تحت عنوان “تعداد زیادی اتاق در پایین” توسط فیزیکدان ریچارد فینمن در جلسه انجمن فیزیکی آمریکا در موسسه فناوری کالیفرنیا (CalTech) در تاریخ ۲۹ دسامبر ۱۹۵۹ آغاز شد که مدتها قبل از اصطلاح فناوری نانو استفاده شد.

فینمن در بحث خود، فرآیندی را توصیف کرد که دانشمندان قادر به دستکاری و کنترل اتم ها و مولکول های فردی می باشند. پروفسور Norio Taniguchi در دهه بعد، در کاوشهای خود در ماشینکاری فوق العاده دقیق، اصطلاح فناوری نانو را به کار برد.

ریچارد-فینمن
فیزیکدان ریچارد فینمن ، پدر نانوتکنولوژی

تا سال ۱۹۸۱، با توسعه میکروسکوپ تونلی اسکن که قادر به دیدن اتم های فردی بود، نانو تکنولوژی مدرن آغاز شد.

مفاهیم اساسی در علوم و فناوری نانو

سخت است تصور کنید که چگونه فناوری نانو کوچک است. یک نانومتر یک میلیاردمتر متر است. در اینجا چند مثال نشانگر وجود دارد:
۲۵،۴۰۰،۰۰۰ نانومتر در اینچ وجود دارد
ورق روزنامه در حدود ۱۰۰۰۰۰ نانومتر ضخامت دارد

علوم نانو و فناوری نانو شامل توانایی مشاهده و کنترل اتم ها و مولکول های فردی می شوند. همه چیز در زمین از اتم تشکیل شده است، غذایی که می خوریم، لباس هایی که می پوشیم، ساختمان ها و خانه هایی که در آن زندگی می کنیم و بدن های خودمان.

اما چیزی به اندازه یک اتم غیرممکن با چشم غیر مسلح است. در واقع، با استفاده از میکروسکوپ هایی که معمولا در کلاس های علوم دبیرستان استفاده می شوند، امکان دیدن آن وجود ندارد.

به میکروسکوپ هایی احتیاج داریم که بتوان اتم ها را در مقیاس نانو دید، که نسبتا حدود ۳۰ سال پیش اختراع شد.

تولد نانو توسط میکروسکوپ تونلی اسکن و نیروی اتمی

هنگامی که دانشمندان ابزارهای مناسب مانند میکروسکوپ تونلی اسکن (STM) و میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) داشتند، فناوری نانو متولد شد.

دانشمندان و مهندسان امروز روش های گسترده ای را در مواد نانومقیاس ایجاد می کنند تا از خواص افزایش یافته خود مانند قدرت بالاتر، وزن سبک تر، افزایش کنترل طیف نور و واکنش شیمیایی بیشتر نسبت به همتایان بزرگترشان بهره بگیرند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 2 =