قرنيه (Cornea)

0
1116
قرنیه

قرنیه چیست؟

قرنیه لایه نازک و شفافی است که در بخش جلویی کره چشم قرار دارد و در محل لیمبوس (به حلقه دور قرنیه گفته می شود) به ملتحمه متصل می‌شود، قطر این پوشش حدود ۱۱ میلی‌متر است و ضخامت آن از مرکز به محیط افزایش می‌یابد.

منابع تغذیه قرنیه

منابع تغذیه قرنیه، عروق لیمبوس، زلالیه و اشک است. قسمت سطحی قرنیه بیشتر اکسیژن خود را از اتمسفر می‌گیرد.

عوامل شفافیت قرنیه

ساختمان یکنواخت، بی‌آب بودن و بی‌رگ بودن عوامل شفافیت قرنیه می‌باشد و به علت همین شفافیت از پشت قرنیه می توان زلالیه، عنبیه و مردمک چشم را دید.

قرنیه چه وظایفی دارد؟

قرنيه دو کار مهم براي چشم به عنوان عضو بينايی انجام مي دهد:

۱- حفاظت از ساختمان‌های داخل چشم که از طريق ايجاد مانع برای ميکروبها و عوامل مخرب بيرونی (مثلاً پاشيده شدن مواد شيميايی به چشم) صورت می گيرد.

۲- انکسار پرتوهای نوری به داخل کره چشم و متمرکز کردن آنها جهت تشکيل تصوير روی پرده شبکيه که سطح داخلی کره چشم را می پوشاند.

عملکرد ذره بینی قرنیه

قرنیه مانند شیشه پنجره یک سطح صاف نیست بلکه به علت کروی بودن ساختار چشم، قرنیه نیز ساختار کروی دارد كه باعث می شود مثل یك ذره بین عمل كند و نورهایی كه از محیط بیرونی وارد كره چشم می شوند را بصورت پرتوهای همگرا درآورد كه تصویر واضحی روی شبكیه ایجاد كنند.

اهمیت شفافیت قرنیه در بینایی

برای اینکه نور بتواند وارد چشم شود و به پرده شبکیه برسد ابتدا باید از قرنیه عبور کند؛ بنابراین شفاف بودن قرنیه اهمیت زیادی در بینایی دارد. همانطور كه اگر شیشه پنجره كثیف باشد اشیاء بیرون تار دیده می شوند، اگر بر روی قرنیه لكه یا ناهمواری وجود داشته باشد فرد اشیاء را ناصاف و تار می بیند.

نقش قرنیه در دوربینی یا نزدیک بینی

اگر انحناء قرنیه به مقدارطبيعی نباشد در آن صورت قرنيه يا محدب تر عمل می کند (انکسارقوی تر- نزديک بينی) ويا با تحدب کمتر باعث انکسار نور به داخل کره چشم می شود (انکسارضعيف تر – دور بينی)

البته بايد در نظر داشت که در دوربينی يا نزديک بينی تنها شکل تحدب قرنيه نقش ندارد بلکه فاکتورها ی ديگری نيز مثل طول قدامی خلفی (جلو تا عقب کره) چشم نيز نقش دارند، بنابراين ممکن است که کسی با قرنيه سالم و تحدب طبيعی دوربين يا نزديک بين باشد.

به این صورت که اگر انحنای قرنیه كسی بیشتر از حد طبیعی باشد تصاویر جلوی پرده شبكیه تشكیل می شود که به آن نزدیک بین (میوپ) می گویند و اگر انحنای قرنیه كسی كمتر از حد طبیعی باشد تصاویر در پشت شبکیه تشكیل میشوند. که به آن دوربین (هیپروپ) می گویند.

بنابراین قرنیه نقش مهمی در تعیین دوربینی یا نزدیک بینی و شماره چشم افراد دارد، به همین علت در اكثر روش های جراحی با تغییر مقدار انحنای قرنیه شماره چشم فرد اصلاح می شود. استفاده از لنز تماسی كمک می كند كه انحنای قرنیه فرد موقتاً به اندازه مطلوب برسد و دید فرد اصلاح شود.

قرنیه اولین عنصر در فرآیند بینایی

نور پس از عبور از قرنیه و عدسی چشم به شبکیه می‌رسد و در آنجا تصویر تشکیل می گردد، سپس اطلاعات این تصویر بصورت امواج الکتریکی-عصبی به مغز منتقل شده و فعل بینایی انجام می شود بنابراین فرد می تواند آن تصویر را ببیند.

هر گونه اختلالی که در این مسیر بروز نماید سبب کاهش بینایی می‌شود. قرنیه اولین عنصر در این مسیر می‌باشد و وجود یک قرنیه شفاف و با شکل هندسی منظم، لازمه اصلی بینایی است.

لایه های قرنیه

بافت قرنيه بطور کلي پنج لايه دارد که از ۳ لایه سلولی و دو لایه غشایی تشکیل شده‌است .

این لایه‌ها از خارج به داخل چشم به ترتیب عبارت اند از:

۱- بافت پوششی (اپی‌تلیوم)
۲- غشاء بومن
۳- استرومای قرنیه
۴- غشاء دسمه
۵- بافت آندوتلیوم

اگر در هر کدام از لايه هاي فوق يا در چندين لايه بيماريها يي ايجاد شود باعث اختلال در عملکرد قرنيه خواهد شد و بنابراين روي تشکيل تصوير يا محافظت از خود کره چشم که از وظايف اصلي بافت قرنيه است تاثير نامطلوبي خواهد گذاشت .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + 11 =