ملتحمه چیست؟

0
8693
ملتحمه

ملتحمه کجا قرار دارد؟

سطح داخلی پلکها و قسمت جلوی صلبیه (سفیدی چشم) توسط غشا مخاطی نازک و شفافی پوشانده می شود که ملتحمه نام دارد، این لایه در لبه پلک به پوست و در وسط به قرنیه متصل می‌شود.

 ملتحمه مانع ورود میکروب

ملتحمه به علت داشتن تعداد زیادی از رگ های خونی و گلبول های سفید تا حد زیادی از ورود میكروب ها و عوامل بیماری زا به قسمت های عمقی چشم جلوگیری می كند.

چگونه ملتحمه به حرکت چشم کمک می کند؟

سطح چشم توسط ترشحات ملتحمه بطور مداوم نرم و مرطوب نگه داشته می شود، بنابراین چشم می تواند به آسانی در جهات مختلف حرکت کند.

قسمت های ملتحمه:

ملتحمه شامل دو قسمت پیازی (روی کره چشم) و پلکی است، به محل اتصال این دو قسمت چین ملتحمه‌ای گفته می شود.

۱- ملتحمه پلک Palpebral or tarsal conjunctiva

ملتحمه پلک پرده‌ای نازک، شفاف و قرمزرنگ است که مجاور تارس وعضله پلکی قرار دارد که پلک‌های فوقانی و تحتانی چشم را پوشش می دهد.

ملتحمه پلک توسط چین هایی به عضله پلکی چسبندگی مختصری دارد ولی به تارس کاملا متصل است. پرده ملتحمه در امتداد کنار آزاد پلک‌ها تبدیل به پوست می‌شود.

۲- ملتحمه پیازی یا ملتحمه کره چشم Bulbar or ocular conjunctiva

این قسمت در امتداد ملتحمه پلک قرار دارد که صلبیه را می پوشاند و به علت شفاف بودن این لایه می توان از روی آن صلبیه را بصورت سفیدی چشم دید، ضخامت غشای ملتحمه کره چشم بطور میانگین ۳۳ میکرون است.

به محل اتصال دو قسمت ملتحمه پلک چشم و ملتحمه کره چشم چین ملتحمه‌ای گفته می شود که در هر چشم دو چین فوقانی و تحتانی داریم .

۳- چین ملتحمه‌ای Fornix conjunctiva

جنس چین ملتحمه‌ای از مخاط است که قسمت ملتحمه پلک چشم را به ملتحمه کره چشم متصل می کند. چین‌های بالایی و پایینی نواحی بینابینی ملتحمه کره چشمی و ملتحمه پلکی هستند.

این ملتحمه دارای پیوندهای سست با بافت زیر خود بوده و ممکن است به میزان درخور توجهی متورم شود.

لایه‌های ملتحمه

۱- لایه پوششی (اپی‌تلیال)

این لایه حاوی سلول‌های گابلت می‌باشد و موسین ترشح می‌کنند. (موسین جز مرطوب‌کننده موجود در لایه اشکی قرنیه می‌باشد و موجب همواری سطح اپی تلیوم قرنیه و مرطوب‌سازی آن می‌شود)

۲- لایه زمینه‌ای (استرومایی)

این لایه حاوی عروق خونی و اعصاب، غدد کراوز و ولفرینگ می‌باشد. یک منبع خون‌رسانی غنی در ناحیه فورنیکس‌ها وجود دارد که از طریف شریان و ورید مژگانی قدامی، شریان و ورید پلکی داخلی فوقانی و تحتانی و شریان و ورید ملتحمه‌ای تأمین می‌شود.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

8 + fourteen =