هوش مصنوعی (AI) شبیه سازی فرایندهای هوش انسانی توسط ماشین آلات، به ویژه سیستم های کامپیوتری است. این فرآیندها شامل یادگیری (کسب اطلاعات و قواعد استفاده از اطلاعات)، استدلال (با استفاده از قوانین برای دستیابی به نتیجه های تقریبی یا قطعی) و خود اصلاح است. کاربردهای خاص AI عبارتند از سیستم های متخصص، تشخیص گفتار و بینایی دستگاه.

هوش مصنوعی توسط جان مک کارتی، دانشمند کامپیوتر آمریکایی، در سال ۱۹۵۶ در کنفرانس دورتموث، ساخته شد. امروزه این اصطلاح همه چیز را از اتوماسیون خودکار رباتیک تا رباتیک واقعی را محصور می کند. هوش مصنوعی می تواند وظایفی نظیر شناسایی الگوها در داده ها را موثر تر از انسان انجام دهد.

منظور از هوش مصنوعی (AI) چیست؟

هوش مصنوعی (AI) محدوده ای از علم رایانه است که بر ایجاد ماشینهای هوشمند است که کار و واکنش مشابه انسانها را تأکید می کند. برخی از فعالیت های کامپیوتر با هوش مصنوعی طراحی شده اند که عبارتند از:

 • تشخیص گفتار
 • یادگیری
 • برنامه ریزی
 • حل مشکل
هوش-مصنوعی
هوش-مصنوعی

مشکلات اصلی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی شاخه ای از علوم رایانه ای است که هدف آن ایجاد ماشین های هوشمند است. این بخش مهمی از صنعت فناوری تبدیل شده است.
تحقیقات مرتبط با هوش مصنوعی بسیار فنی و تخصصی است.

مشکلات اصلی هوش مصنوعی شامل رایانه های برنامه نویسی برای مشخصه های خاص مانند:

 • دانش
 • استدلال
 • حل مشکل
 • ادراک
 • یادگیری
 • برنامه ریزی
 • قابلیت دستکاری و حرکت اشیاء

بخش های اصلی هوش مصنوعی (AI)

۱- مهندسی دانش

مهندسی دانش بخش اصلی تحقیق AI است. ماشین ها اغلب می توانند مانند انسان رفتار و واکنش نشان دهند، در صورتی که اطلاعات فراوانی در رابطه با جهان داشته باشند.

هوش مصنوعی باید به اشیا، دسته ها، خواص و روابط بین همه آنها دسترسی داشته باشد تا دانش مهندسی را پیاده سازی کند. آغاز عقل سلیم، استدلال و حل مسئله در ماشین ها، یک کار سخت و خسته کننده است.

۲- یادگیری ماشین

یادگیری ماشین نیز بخش اصلی AI است. یادگیری بدون هر گونه نظارت نیاز به توانایی شناسایی الگوهای در جریان ورودی دارد، در حالی که یادگیری با نظارت کافی شامل طبقه بندی و رگرسیون های عددی می شود.

طبقه بندی رده را تعیین می کند که یک شیء متعلق به آن و معاملات رگرسیون با به دست آوردن مجموعه ای از نمونه های ورودی یا خروجی عددی است، بنابراین توابع توابع ایجاد خروجی های مناسب از ورودی های مربوطه را تعیین می کنند.

تجزیه و تحلیل ریاضی الگوریتم های یادگیری ماشین و عملکرد آنها یک شاخه به خوبی تعریف شده از علوم کامپیوتر نظری است که اغلب به عنوان تئوری یادگیری محاسباتی اشاره می شود.

۳- ادراک ماشین

ادراک ماشین با توانایی استفاده از ورودی های حسی به کشف جنبه های مختلف دنیا، در حالی که دید رایانه، قدرت تجزیه و تحلیل اطلاعات بصری با چند زیر مشکل مانند تشخیص چهره، جسم و ژست است، در نظر گرفته شده است.

رباتیک همچنین یک زمینه عمده مرتبط با AI است. روبات ها نیاز به اطلاعات برای انجام وظایف مانند دستکاری و ناوبری، همراه با مشکلات زیر محلی سازی، برنامه ریزی حرکت و نقشه برداری.

انواع هوش مصنوعی

امروزه مردم، به هوش مصنوعی (AI) علاقه زیادی دارند ، مخصوصا پس از ساخت سوفیا ربات در اکتبر ۲۰۱۷٫ بنابراین می خواهیم ۴ نوع اصلی هوش مصنوعی و چگونگی توسعه یافتن آنها در دوره های مختلف بررسی کنیم:

AlphaGO
AlphaGO

۱- ماشین های واکنش پذیر (Reactive Machine)

این دستگاه واکنشی است که در لحظه واکنش نشان می دهد، حافظه ها را ذخیره نمی کند و تجربه گذشته ای ندارد. بنابراین، این نوع می تواند برای بازی کننده ها عالی باشد، چون قادر به تشخیص حرکت می باشد.

نمونه هایی از این نوع: Deep Blue، دستگاه شطرنج ساز و Alphago دستگاه Go-player.

۲- حافظه محدود (Limited Memory Machine)

این نوع کمی متفاوت از نوع واکنشی است، حافظه محدود این سیستم های هوش مصنوعی می توانند از تجارب گذشته برای اطلاع رسانی در مورد تصمیمات آینده استفاده کنند. این مشاهدات به طور دائمی ذخیره نمی شوند.

نمونه هایی از این نوع: اتومبیل های خودران، روبات های چت و چراغ های راهنمایی.

۳- تئوری ذهن ماشین (Theory of Mind Machine)

این نوع هوشمندتر است زیرا با توجه به درک افکار و احساسات افراد، این ماشینها می توانند با افراد مختلف تنظیم کنند، تعاملات اجتماعی ایجاد کنند، پیش بینی کنند چگونه مردم انتظار دارند که درمان شوند، و به این ترتیب با توجه به این انتظارات رفتار کنند.این یک اصطلاح روانشناسی است. این نوع AI هنوز وجود ندارد.

اتومبیل-های-خودران
اتومبیل-های-خودران

۴- ماشین خودآگاه (Self-Awareness Machine)

ماشین خودآگاه گسترش نوع نظریه ذهن است. سیستم های هوش مصنوعی در این دسته دارای حس خود، آگاهی هستند.

ماشین آلات با خودآگاهی، وضعیت فعلی خود را درک می کنند و می توانند از اطلاعات استفاده کنند تا نتیجه بگیرند که چه احساسی دارند. این نوع AI هنوز وجود ندارد. مردم می ترسند که آیا این AI در آینده ما را کمک خواهد کرد یا ما را نابود خواهد کرد.

برنامه های کاربردی AI

برنامه-های-کاربردی-AI
برنامه-های-کاربردی-AI

آی بی ام واتسون

بزرگترین شرط بر بهبود نتایج بیمار و کاهش هزینه ها است. شرکت ها از یادگیری ماشین برای تشخیص بهتر و سریع تر استفاده می کنند. یکی از بهترین فن آوری های شناخته شده در زمینه مراقبت های بهداشتی، آی بی ام واتسون است. این زبان طبیعی را درک می کند و قادر به پاسخگویی به سوالاتی است که از آن خواسته شده است.

chatbots

برنامه های کاربردی AI دیگر عبارتند از chatbots، یک برنامه کامپیوتری استفاده آنلاین برای پاسخ به پرسش ها و کمک به مشتریان، برای کمک به برنامه پیگیری قرار ملاقات و یا بیماران کمک از طریق فرآیند صدور صورت حساب، و دستیاران سلامت مجازی است.

AI در کسب و کار

اتوماسیون فرآیند روباتیک به کارهای بسیار تکراری که معمولا توسط انسان انجام می شود، اعمال می شود. الگوریتم های یادگیری ماشین برای تجزیه و تحلیل سیستم های CRM به منظور کشف اطلاعات در مورد چگونگی بهتر خدمت به مشتریان هستند.

Chatbots در وب سایت ها برای ارائه خدمات فوری به مشتریان گنجانیده شده است. خودکار سازی موقعیت های شغلی نیز تبدیل به یک نقطه بحث در میان دانشگاهیان و مشاوران فناوری اطلاعات مانند Gartner و Forrester است.

AI در آموزش و پرورش

AI می تواند درجه بندی خودکار را انجام دهد، زمان بیشتری را برای مدرسین فراهم می کند. AI می تواند دانش آموزان را ارزیابی کند و با نیازهای آنها سازگار شود و به آنها کمک کند سرعت خود را بسنجند. آموزگاران AI می توانند دانشجویان بیشتری را پشتیبانی کنند تا اطمینان حاصل شود که آنها در مسیر حرکت می کنند.

AI در امور مالی

AI برای برنامه های مالی شخصی مانند مالیات توربو استفاده می شود و موسسات مالی را افزایش می دهد. برنامه های کاربردی مانند این می توانند اطلاعات شخصی را جمع آوری و مشاوره مالی ارائه دهند. امروز، نرم افزار بسیاری از تجارت در وال استریت را انجام می دهد.

AI در قانون فرآیند کشف

AI در قانون فرآیند کشف، از بین بردن اسناد، در قانون اغلب برای انسانها غلبه دارد. خودکار سازی این فرآیند، استفاده بهتر از زمان و فرایند کارآمدتر است. راه اندازی همچنین ساخت پرسش و پاسخ دستیاران کامپیوتر است که می توانید سوالات برنامه ریزی به پاسخ با بررسی طبقه بندی و هستی شناسی در ارتباط با یک پایگاه داده غربال کردن.

AI در تولید

این ناحیه است که در ریشه در ترکیب رباتها در جریان کار بوده است. ربات های صنعتی مورد استفاده برای انجام وظایف تک و جدا از کارگران انسانی، اما به عنوان فن آوری پیشرفته که تغییر کرد.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − thirteen =