داروهایی در ابعاد نانو برای درمان سرطان

مهندس زیست‌پزشکی الیزابت وین می‌گوید، پس از دهه‌ها تحقیقات و میلیاردها دلار هزینه آزمایش‌های بالینی، هنوز با رساندن داروی سرطان مشکل داریم. شیمی‌درمانی سرطان را می‌کشد، اما باقی بدن شما را هم از بین می‌برد. به جای استفاده از ساخت دست انسان برای مبارزه با سرطان، چرا از طبیعت استفاده نکنیم؟

در این سخنرانی کوتاه، وین شرح می‌دهد چطور در آزمایشگاهش داروهایی در ابعاد نانو ساخته می‌شود که می‌توانند به سلول‌های ایمنی، اولین بخش پاسخگوی بدن شما بچسبند، تا دقیقاً سلول‌های سرطانی را بدون آسیب رساندن به سلول‌های سالم هدف بگیرند.

چرا به جای داروهای سرطان ساخت بشر، از طبیعت استفاده نکنیم؟

از-بین-رفتن-بدن-در-شیمی-درمانی
از-بین-رفتن-بدن-در-شیمی-درمانی

پس از دهه‌ها تحقیق و میلیاردها دلار هزینه آزمایش‌های بالینی، هنوز هم با رساندن داروی سرطان مشکل داریم. هنوز هم برای بیماران شیمی‌درمانی تجویز می‌کنیم، که آن‌قدر غیراختصاصی است که با وجود اینکه سلول‌های سرطان را می‌کشد، به نوعی باقی بدن شما را هم از بین می‌برد.و بله، داروهای انتخابی بیشتری ساخته‌ایم، اما هنوز هم رساندن آن‌ها به درون تومور چالشی است، و در نهایت یا در اندام‌های دیگر انباشته می‌شوند، یا با ادرار خارج می‌شوند، که کاملاً بیهوده است.

و رشته‌هایی مثل رشته من ظهور پیدا کرده‌اند تا این داروها را بسته بندی کنیم و در سفرشان درون بدن از آنها محافظت کنیم. اما این اصلاحات مشکلاتی به وجود می‌آورند که برای رفع آنها باید اصلاحات بیشتری ایجاد کنیم. پس چیزی که در واقع می‌خواهم بگویم این است که به سیستم دارورسانی بهتری احتیاج داریم.

استفاده از سلول‌های ایمنی برای رساندن دارو به سلول های سرطانی

سلول‌های ایمنی وسایل نقلیه همه‌کاره‌ای هستند که در تمام بدن حرکت می‌کنند، و به دنبال بیماری می‌گردند و کمی بعد از آسیب خود را به زخم می‌رسانند. پس از شما می‌پرسم:

اگر سلول‌های ایمنی در بدن ما خود را به محل صدمه یا آسیب می‌رسانند، چرا مسافری اضافه سوار آنها نکنیم؟ چرا از سلول‌های ایمنی برای رساندن دارو برای بهبود بعضی از بزرگترین مشکلاتمان در بیماری استفاده نکنیم؟

جلوگیری از انتقال سلول های سرطانی به نقاط دیگر از بدن

من مهندس زیست‌پزشکی هستم، و می‌خواهم داستانی برایتان بگویم از اینکه چطور از سلول‌های ایمنی برای هدف قرار دادن یکی از بزرگ‌ترین مشکلات سرطان استفاده می‌کنیم. آیا می‌دانید ۹۰٪ مرگ و میر ناشی از سرطان به پخش شدن آن در بدن مربوط است؟ پس اگر بتوانیم جلوی حرکت سلول‌های سرطان از تومر اولیه به جایی دور را بگیریم، می‌توانیم جلوی سرطان را پیش از پیشروی بگیریم و زندگی دوباره‌ای به مردم ببخشیم.

تولید ذرات نانویی از جنس چربی (جنس پوسته سلول)

تولید ذرات-نانویی-از-جنس-چربی
تولید ذرات-نانویی-از-جنس-چربی

برای انجام این ماموریت خاص، تصمیم گرفتیم ذرات نانویی از جنس چربی را ارائه دهیم، که از همان جنس پوسته سلول ساخته شده‌اند. و ما دو مولکول مخصوص اضافه کرده‌ایم. اسم یکی «بخش e» است، که مثل چسب عمل می‌کند و ذرات نانو را به سلول ایمنی پیوند می‌دهد.

 

ترکیب-بخش-e-و-دنباله
پیروزی-در-رساندن-دارو-توسط-سلول-های-ایمنی

و دومی «دنباله» نام دارد. دنباله همان بخش دارویی است که سلول‌های سرطان را می‌کشد و با سلول‌های معمولی کاری ندارد. خوب، وقتی این دوتا را با هم ترکیب می‌کنیم، دستگاه کشتار مخوفی به راه می‌افتد.

 

انجام آزمایش ذرات نانویی

برای آزمایش آن، تجربه‌ای روی موش‌ها انجام دادیم. پس ذرات نانو را تزریق کردیم، و آنها تقریباً بلافاصله به سلول‌های ایمنی در جریان خون چسبیدند.

تزریق-ذرات-نانو-به-خون
تزریق-ذرات-نانو-به-خون

و بعد سلول‌های سرطانی را تزریق کردیم تا فرآیندی را شبیه سازی کنیم که در آن سلول‌های سرطان در بدن ما پخش می‌شوند. و چیزی بسیار هیجان انگیز کشف کردیم.

دریافتیم که در گروه درمان شده ما، بیش از ۷۵ سلول‌های سرطانی تزریق شده در همان ابتدا کشته شده یا در حال مرگ بودند، در برابر تنها ۲۵ درصد که باقی ماندند.

از-بین-رفتن-75-درصد-سول-های-سرطانی
از-بین-رفتن-۷۵-درصد-سول-های-سرطانی

پس فقط تصور کنید: در واقع فقط همین مقدار کم سلول باقی ماندند که می‌توانستند در بدن ما پخش شوند و به نقاط مختلف بدن برسند. و این تنها پس از دو ساعت مداوا بود.

وقتی من با بیماران صحبت می‌کردم، می‌پرسیدند کی روش درمان ما در دسترس خواهد بود. و این داستان‌ها را با خودم نگه داشتم تا اهمیت دانش، دانشمندان و بیماران را به من یادآوری کنند.

آیا ذرات نانویی می توانند جلوی پخش شدن سرطان را بگیرند؟

حال، نتایج زودبازده ما خیلی جالب بودند، اما هنوز هم یک سوال تردید برانگیز داشتیم: آیا توپ‌های چسبان ما، ذراتی که در واقع به سلول‌های ایمنی می‌چسبند، می‌توانند واقعاً جلوی پخش شدن سرطان را بگیرند؟

پس سراغ نمونه حیوانی‌مان رفتیم، و سه بخش مهم را پیدا کردیم. در حیوانات درمان شده تومورهای اولیه کوچک‌تر شده بودند، سلول‌های سرطانی کمتری در جریان خون بودند، و تقریباً هیچ توموری در اندام‌های دورتر به وجود نیامده بود.

پیروزی-در-رساندن-دارو-توسط-سلول-های-ایمنی
پیروزی-در-رساندن-دارو-توسط-سلول-های-ایمنی

خوب، این فقط یک پیروزی برای ما و توپ‌های چسبان‌مان نبود. به نظر من این پیروزی در رساندن دارو بود و نشان دهنده یک جنبش الگو بود، یک انقلاب تا از مصرف داروی صرف، فقط با تزریق آنها و به امید رسیدن آنها به جای درست نشستن، به استفاده از سلول‌های ایمنی به عنوان رانندگان تحویل اختصاصی در بدن برسیم.برای این نمونه ما از دو مولکول استفاده کردیم، بخش e و دنباله، اما درواقع امکان داروهایی که می‌توان استفاده کرد پایانی ندارد.

استفاده از سلول‌های ایمنی برای درمان سایر بیماری ها

و من از سرطان سخن گفتم، اما هرجا که بیماری باشد، سلول‌های ایمنی هم هستند. پس می‌توان از آن برای هر بیماری استفاده کرد.

استفاده-از سلول‌های-ایمنی-برای-درمان-سایر-بیماری-ها
استفاده-از سلول‌های-ایمنی-برای-درمان-سایر-بیماری-ها

تصور کنید از سلول‌های ایمنی برای رساندن واحدهای بهبود دهنده بحرانی بعد از ایجاد ضایعات نخاعی استفاده کنیم، یا از سلول‌های ایمنی استفاده کنیم و دارو را از سد خونی مغزی عبور دهیم تا بیماری‌های پارکینسون یا آلزایمر را درمان کنیم.

این‌ها ایده‌هایی هستند که مرا درباره دانش به وجد می‌آورند. و از جایی که من ایستاده‌ام، وعده‌ها و موقعیت‌های بسیاری پیداست.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − 8 =