چگونه هوش مصنوعی حافظه، كار و زندگی اجتماعی ما را بهبود می‌بخشد؟

1
347

هدف هوش مصنوعی قدرتمندتر كردن انسان با هوش ماشينی

هر چقدر ماشين‌ها هوشمندتر بشوند، ما هم هوشمندتر می شویم که من به آن هوش مصنوعی انسانی می گویم.
نوعی هوش مصنوعی كه برای برآورده كردن نيازهای انسان ها از طریق تقويت و همكاری با انسان ها طراحی شده است.

siri، یک ماشین هوش مصنوعی

امروزه می‌بینیم كه ايده داشتن يک دستيار هوشمند به دغدغه اصلی تبديل شده است، یک تعبير جا افتاده از تعامل بين انسان و هوش مصنوعی است.
يكی از این ماشین های هوش مصنوعی که من هم در طراحی و ساخت آن کمک کرده ام، Siri هست.
شما Siri رو می شناسيد، Siri یک دستيار هوشمندی است كه قصد شما رو می‌داند و به شما كمک می‌كند تا كارهایتان را بهتر انجام بدهيد.
ولی چيزی كه شما ممكنه ندانيد اين است كه ما Siri رو طراحی كرديم تا به عنوان يک هوش مصنوعی انسانی با يک واسط مكالمه، انسان را قدرتمندتر كند.
واسطی كه باعث می شود افراد بتوانند با هر ميزان توانایی از آن استفاده كنند.

 

-استفاده-از-siri

 

 

circle-icon تاثیر سیستم siri در زندگی افراد معلول

برای بيشتر ما تأثير اين تكنولوژی كمی ساده‌تر كردن انجام كارهایمان است ولی برای افراد معلول تاثير سيستم هایی مثل siri سرنوشت‌سازتر است.

من یک دوست نابینا و معلول دارم که برای گذراندن زندگی اجتماعی اش راحت نمی تواند از دستگاه هايی كه برای ما عادی شده اند، استفاده كند.

ولی از وقتی که از Siri استفاده می کند بدون نيازبه كمک كسی می تواند ايميل و پيام متنی بزند و تماس تلفنی نیز برقرار كند. جالب است نه؟

اين اتفاق بزرگی است که یک آدم می‌تواند به كمک رابطه‌ش با هوش مصنوعی با انسان های واقعی رابطه داشته باشد و اين كار هوش مصنوعی انسانی است.

circle-icon کارایی هوش مصنوعی در تشخیص سرطان

يک مثال ديگر از اثراتی كه هوش مصنوعی بر زندگی انسان ها دارد تشخيص سرطان است، وقتی يک پزشک در مورد سرطان ترديد دارد از بيمار نمونه می گیرد و آن را به پاتولوژيست می دهد تا نمونه را زير ميكروسكوپ بررسی کند.

پاتولوژيست هرروز صدها اسلايد و ميليونها سلول را نگاه می‌کند. برای كمک به انجام اين كار، محققان با استفاده از هوش مصنوعی يک طبقه بندی كننده هوشمند ساخته اند.

طبقه بندی كننده با ديدن تصاوير مشخص می کند كه اين سرطان هست يا نيست.

 

سلول سرطانی

 

در گذشته طبقه بند به خوبی انسان عمل نمی کرد و در اكثر مواقع انسان درست تشخيص می داد.

 

تفاوت-تشخیص-انسان-و-هوش-مصنوعی

 


همكاری هوش مصنوعی با انسان

چگونه هوش مصنوعی در تشخیص درست سرطان به انسان کمک می کند؟

اما وقتی توانايی ماشين و انسان را باهم تركيب كردند دقت تشخیص درست به ۹۹٫۵ % رسيد. همكاری هوش مصنوعی با انسان۸۵ % خطا ها را از بين برد و به پاتولوژيست امکان تشخیص درست سرطان را داد.

در غير اين صورت بسياری از سرطان ها ممكن بود درمان نشده باقی بمانند، حالا مشخص می شود كه انسان در رد كردن جواب های مثبت اشتباه بهترعمل می‌كند و ماشين در مواردی كه تشخيص آنها دشوار است.

در اين جا مهم نيست كه كدام برای كار طبقه بندی بهتر هستند چون سلول های سرطانی هرروز در حال تغيير هستند.

مهم اين است كه عملکرد تركيب توانايی های افراد و ماشين به اندازه يک ابر‌انسان است و اين قدرت هوش مصنوعی انسانی را نشان می دهد.

 

تشخیص-سرطان-توسط-انسان-و-هوش-مصنوعی

 

چگونه هوش مصنوعی در روند طراحی به یک مهندس کمک می کند؟

بيايد به يک مثال ديگر درباره عملکرد توربوشارژینگ نگاه كنيم؛ فرض كنيد شما يک مهندس هستيد و می خواهيد يک فريم جديد از يک درام را طراحی كنيد، همه ابزارهای نرم افزاری و طراحی را می گيريد.

فرم و ابزارها را در آنها وارد می کنید و سپس عملكرد طرح را تحليل می کنید که به شما يک طرح می دهد، ولی اگر همه این ابزارها را به يک سيستم هوش مصنوعی بدهيد می تواند هزاران طرح را توليد كند.

مثلا نرم افزار Autodesk فوق العاده است و می تواند روش طراحی ما را تغيير بدهد. در اینجا مهندس تشخیص می دهد كه طرح در نهايت باید چه شکلی باشد و نرم افزار طرح هایی را پیشنهاد می دهد.

كار مهندس اين است كه طرحی را انتخاب بکند كه از همه بيشتر با اهدافش جور هستند. مهندس به عنوان انسان به خاطر قدرت تشخيص و تخصصش، بهتر از هركس ديگه ای می تواند این کار را انجام بدهد.


استفاده از هوش مصنوعی برای بهبود حافظه

بهبود حافظه

 

حالا بيايد ببينيم كه اين ايده هوش مصنوعی انسانی ما را كجا می برد؟ اگه تا ورای مرزهای احتمالی دنبالش كنيم مارا كجا می برد؟ چه جور قدرتی را دوست داريم به دست بياوريم؟ مثلا بهبودشناختی! چطوره؟

به جای اين كه بپرسيم “چقدر می توانيم ماشين هایمان را هوشمند كنيم؟” بيایيد بپرسيم “ماشين هایمان چقدر می توانند مارا هوشمند كنند؟”

مثلا حافظه را در نظر بگيريد، حافظه اساس هوش انسان است ولی دچار عيوب زيادی است؛ ما خوب می توانيم داستان تعريف كنيم اما نمی توانيم آن را با جزييات به ياد بياوريم و حافظه‌مان هم به مرور زمان از بين می رود.

ولی چی می شد اگر ما هم حافظه‌ای مثل حافظه کامپيوتر داشتيم و تو زندگی از آن استفاده می كرديم؟ چی می شد اگر هر آدمی كه می ديديم به خاطر می آورديم؟

اين كه تلفظ صحيح اسم آنها چی بود، جزييات خانواده‌شان، ورزش مورد علاقه و آخرين مكالمه‌ای كه با آنها داشتيم؟

اگر تو كل زندگيتان چنين حافظه‌ای داشتيد، می توانستيد به همه تعاملاتی كه با ديگران در طول زمان داشتيد ازديدگاه هوش مصنوعی نگاه كنيد و روی روابط بين فرديتان تاثير بگذاريد.

چی می شد می توانستيد به AI بگویيد هرچیزی كه شما تا حالا خوانده اید را بخواند و هر آهنگی كه تاحالا گوش كرده اید را گوش كند، هرچیزی که تاحالا ديده اید يا شنيده اید را به خاطر بياورید.

تصور كنيد اين امکان چقدر می تواند به توانايی شما برای ساختن ارتباطات جديد و تشكيل ايده‌های جديد كمک كند.

در مورد بدنمان چطور؟ چی می شد می توانستيم تاثير هر غذا يا قرصی كه می خوريم را به ياد بياوريم، آن وقت می توانستيم با این اطلاعات درباره خصوصیات خودمان کارهایی را انجام بدهیم كه حالمان را خوب می كند و سالم نگهمان می دارد.

تصور كنيد که استفاده از این روش چقدر می توانست مديريت ما را بر روی حساسيت ها و بيماری های مزمن، تحت تاثير قرار بدهد.

هوش مصنوعی می تواند بهبود حافظه شخصی را به واقعيت تبديل كند؟
بهبود-حافظه-شخصی-با-هوش-مصنوعی

 

نمی توانم بگویم چه موقع، يا اين كه چه عواملی در اين موضوع دخيل هستند، اما فكر می كنم كه اين تحول اجتناب ناپذيراست.

چرا كه هرچيزی كه امروز هوش مصنوعی را موفق می کند از جمله در دسترس بودن اطلاعات جامع و توانايی ماشين ها برای معنا بخشيدن به اين اطلاعات می تواند به اطلاعات مربوط به زندگی ما اعمال بشود.

و اين اطلاعات امروزه برای همه ما قابل دسترسی است، چون زندگی امروزی به صورت ديجيتال به وسيله موبايل و بصورت آنلاين اداره می شود.

circle-icon اهمیت حافظه بهبود یافته برای بیماران آلزایمر و دمانس

به نظر من، حافظه شخصی يک حافظه خصوصی است. ما انتخاب می كنيم كه چه چيزی را بخاطر بياوريم و چه چيزی را به خاطر نياوريم و اين بسيار مهم است كه اين مساله محرمانه باقی بماند.

برای بيشتر ما اثر حافظه شخصی بهبود یافته، دستيابی به يک ذهن قدرتمند تراست كه اگر خوشبين باشيم، كمی نيز اجتماعی‌تر شده است.

ولی برای ميليونها نفر كه از آلزايمر و دمانس رنج می برند تفاوتی كه حافظه بهبود يافته می تواند ايجاد كند به اندازه تفاوت يک زندگی ايزوله با يک زندگی با عزت و پررفت و آمد است.

circle-icon دوره رنسانس هوش مصنوعی

در حال حاضرما در دوره رنسانس هوش مصنوعی قرار داريم. منظورم اين است كه در چند دهه اخیر ما به دنبال پیدا کردن راه‌حل هايی برای مسائل هوش مصنوعی مثل: درک صحبت، متن و فهم تصوير هستیم.

ما می توانيم از اين تكنولوژی قدرتمند برای اتوماسيون استفاده كنيم، همچنين می توانيم از آن برای قدرتمندتر كردن خودمان و همكاری اش با ما استفاده كنيم تا محدوديت های شناختی خودمان را از بين ببريم و از آن برای بهبود کیفیت انجام كارهایمان استفاده کنیم.

به همين خاطر است كه هر وقت يک ماشين هوشمندتر می شود، ما هم هوشمند تر می شویم؛ پس هوش مصنوعی ارزش گسترش پيدا كردن را دارد.

 

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − 7 =