موسسه بين المللي Solvay

موسسه بين المللي Solvay براي فيزيک و شيمي، واقع در بروکسل، توسط ارنست Solvay، صنعتگر بلژيکي در سال ۱۹۱۲ تاسيس شد، به دنبال دعوت نامه تاريخي تنها ۱۹۱۱ Conseil Solvay، نقطه عطفي در جهان فيزيک را در نظر گرفت. کنفرانس ها، کارگاه ها، سمينارها و کنفرانس هاي هماهنگي موسسات پس از موفقيت اوليه سال ۱۹۱۱، کنفرانس هاي Solvay (Conseils Solvay) به موضوعات برجسته برجسته باز در هر دو فيزيک و شيمي اختصاص داده شده است. برنامه معمول هر سه سال است، اما فاصله هاي زيادي وجود دارد

اولين کنفرانس

هندريک A. Lorentz رئيس اولين کنفرانس Solvay برگزار شد در پاييز ۱۹۱۱ در بروکسل. موضوع پرتو و Quanta بود. اين کنفرانس به مشکلات مربوط به داشتن دو رويکرد نگاه کرد، يعني فيزيک کلاسيک و نظريه کوانتومي. آلبرت اينشتين دومين جوانترين فيزيکدان بود (جوانترين Lindemann). ديگر اعضاي کنگره سولوي از جمله کساني بودند که ماري کوري و هنري پوينکاره بودند. (تصوير را براي ليست شرکت کنندگان مشاهده کنيد.)

کنفرانس سوم

اولين کنفرانس Solvay پس از جنگ جهاني اول در آوريل ۱۹۲۱ برگزار شد. اکثر دانشمندان آلماني از حضور در آن ممنوع بودند. در اعتراض به اين اقدام، آلبرت اينشتين، خود يک شهروند و حامي آواز جمهوري مجرد ويمار، دعوت او را براي شرکت در کنفرانس که اکثريت هموطنانش ممنوع است، رد کرد.

پنجمين کنفرانس

شايد معروف ترين کنفرانس اکتبر ۱۹۲۷ پنجمين کنفرانس بين المللي سلول ها در مورد الکترون ها و فوتون ها بود، جايي که فيزيکدانان برجسته جهان در ديدار با تئوري کوانتومي تازه تصريح کردند. شخصيت هاي برجسته آلبرت انيشتين و نيلز بور بودند. ۱۷ نفر از ۲۹ نفر از برندگان جايزه نوبل بودند، از جمله ماري کوري که تنها در ميان آنها جايزه نوبل را در دو رشته علمي جداگانه دريافت کرده است.

نقطه اوج مبارزه بين اينشتين و واقع گرايان علمی

اين کنفرانس همچنين نقطه اوج مبارزه بين اينشتين و واقع گرايان علمي بود، که قواعد دقيق روش علمي را مطرح کرد که چارلز پيرس و کارل پوپر آن را در مقابل بور و ابزار سازان قرار دادند، که قواعد محرمانه را بر مبناي نتايج جستجو مي کردند. از اين به بعد، سازندگان به پيروزي دست يافتند، از زمانيکه سازه گري به عنوان هنجار ديده مي شد، هرچند بحث توسط فعالان آلن ماسگراو ادامه يافته است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − four =