کولونوسکوپی چیست؟

0
1870
کولونوسکوپی-چیست؟
کولونوسکوپی-چیست؟

تعریف کولونوسکوپی

كولونوسكوپي روشي است كه امكان معاینه براي ارزيابي داخل كولون (روده بزرگ يا روده بزرگ) را فراهم مي كند. کولونوسکوپ لوله ای با طول ۴ فوت است که به ضخامت یک انگشت با یک دوربین و منبع نور در نوک آن است.

نوک کولونوسکوپ به داخل مقعد منتقل می شود و سپس به آرامی، تحت کنترل تصویری، به راست روده و از طریق کولون به طور معمول تا آنجا که به سیکوم، که قسمت اول روده بزرگ است، پیشرفت می کند.

چرا کولونوسکوپی انجام می شود؟

کولونوسکوپی ممکن است به دلایل مختلف انجام شود. اکثریت قریب به اتفاق کولونوسکوپی به عنوان بخشی از برنامه های غربالگری سرطان کولون انجام می شود. هنگامی که به دلایل دیگر انجام می شود، اغلب به منظور بررسی علت خون در مدفوع، درد شکمی، اسهال، تغییر در عادت روده یا اختلال بر روی اشعه ایکس کولون یا توموگرافی محوری سی تی اسکن (CT) انجام می شود.

انجام دوره ای کولونوسکوپی

انجام دوره ای کولونوسکوپی
انجام دوره ای کولونوسکوپی

افرادی که سابقه قبلی پولیپ یا سرطان روده بزرگ دارند و افراد خاصی با سابقه خانوادگی برخی از انواع سرطان های غير كولون و یا مشکلات كولون كه ممكن است با سرطان كولون (مانند كولیت زخمی و پولیپ های كولون) مرتبط باشند، توصیه می شود كه بصورت دوره ای كولونوسكوپي را به علت خطر ابتلا به پوليپ و سرطان كولون انجام دهند.

چگونگی انجام کولونوسکوپی چند بار بستگی به درجه ریسک و اختلالات در کولونوسکوپی قبلی دارد. یک توصیه به طور گسترده پذیرفته شده است که حتی افراد سالم در معرض خطر عادی برای سرطان روده بزرگ باید در ۵۰ سالگی و در هر ۱۰ سال بعد از آن با کولونوسکوپی تحت عمل جراحی قرار بگیرند تا با حذف پولیپ های روده بزرگ قبل از اینکه سرطانی شوند، از بروز سرطان جلوگیری شود.

آماده سازی روده برای کولونوسکوپی

اگر روش کامل و دقیق باشد، روده بزرگ باید کاملا تمیز شود و چندین روش آماده سازی برای کولونوسکوپی مختلف وجود دارد. بیماران دستورالعمل های دقیق در مورد آماده سازی پاکیزه می دهند.

به طور کلی، این روش ها شامل نوشیدن در حجم زیاد یک راه حل مخصوص برای پاک کردن یا چند روز از یک رژیم مایع روشن و ملین ها یا ملاسما ها قبل از آزمایش است. این دستورالعمل ها باید دقیقا همانطور که تجویز شده است، انجام شود.

همچنین ممکن است پزشک مصرف برخی از غذاها را، برای چند روز قبل از عمل، مانند غذاهای رشته ای، غذاهایی با دانه های قرمز را منع کند.

ادامه مصرف داروهای قبل از کولونوسکوپی

اطلاع-پزشک-از-وضعیت-بیمار
اطلاع-پزشک-از-وضعیت-بیمار

مصرف اکثر داروها بعد از کولونوسکوپی به طور معمول ادامه می یابند، اما برخی ممکن است با آزمایش مداخله داشته باشند. بهترین راه این است که پزشک از تمامی داروهایی که بیمار مصرف می کند مطلع شود.

اطلاع پزشک از حساسیت ها و سایر بیماری ها

محصولات آسپیرین، ته نشین کننده های خون مانند وارفارین (کومادین)، داروهای آرتروز، انسولین و آماده سازی آهن، نمونه هایی از داروهایی هستند که ممکن است نیاز به دستورالعمل خاصی داشته باشند. همچنین پزشک باید از حساسیت های بیمار و سایر بیماری های دیگر مطلع شود.

در صورتی که بیمار قبل از انجام آزمایش، به دلیل جراحی یا دندانپزشکی برای جلوگیری از عفونت، آنتی بیوتیک مصرف کرده است باید با پزشک در میان بگذارد.

چه چیزی باید در کولونوسکوپی انتظار داشته باشم؟

colonoscopy
colonoscopy

قبل از کولونوسکوپی، بیمار مایعات داخل وریدی مصرف می کند و در طی آزمایش توسط مانیتور بصورت مستمر ریتم قلب و فشار خون و همچنین اکسیژن در خون تحت کنترل قرار می گیرد. داروها (آرام بخش) معمولا از طریق یک خط وریدی به بیمار داده می شود تا بیمار آرامش داشته باشد و درد کمتری را حس کند.

در صورت نیاز، بیمار ممکن است دوزهای اضافی از دارو را در طی مراحل دریافت کند. کولونوسکوپی اغلب باعث احساس فشار، گرفتگی و نفخ در شکم می شود.

هنگامی که نوک کولون (ساکوم) یا آخرین بخش روده کوچک (ترمیمی ایلئوم) رسیده باشد، کولونوسکوپ به آرامی خارج می شود و پوشش روده به دقت مورد بررسی قرار می گیرد.

مدت زمان آزمایش کولونوسکوپی

کولونوسکوپی معمولا ۱۵ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد. اگر كلیه كولون به دلایلی قابل تشخیص نباشد، ممكن است پزشک كولونوسكوپی را مجددا در روز بعد با یا بدون آماده سازی روده متفاوت انجام دهد یا تصمیم بگیرد كه اشعه ایکس یا سی تی روده را تجویز کند.

تشخیص پولیپ در طول کولونوسکوپی

اگر پزشک در طی آزمایش یک ناحیه غیر طبیعی را مشاهده کند که نیاز به ارزیابی بهتر داشته باشد، از آن قسمت یک نمونه بیوپسی (نمونه ای از بافت) جدا می کند.

بیوپسی به آزمایشگاه آسیب شناسی برای معاینه تحت یک میکروسکوپ توسط متخصص گفته می شود. اگر عفونت مشکوک باشد، ممکن است نمونه برداری برای کشت باکتری ها (و گاهی ویروس ها یا قارچ ها) یا معاینه تحت میکروسکوپ برای انگل ها برداشته شود.

حذف پولیپ ها در کولونوسکوپی

اگر کولونوسکوپی به دلیل خونریزی انجام شود، محل خونریزی می تواند شناسایی شود، نمونه هایی از بافت به دست آمده (در صورت لزوم) و خونریزی توسط چندین روش کنترل می شود.

در صورت وجود پولیپ ها (رشد های خوش خیم که می توانند سرطانی باشند) تقریبا همیشه می توانند از طریق کولونوسکوپی حذف شوند. حذف این پولیپ ها یک روش مهم برای جلوگیری از سرطان کولورکتال است، اگرچه اکثر پولیپ ها خوش خیم هستند و سرطانی نمی شوند. هیچ کدام از این روش های اضافی معمولا باعث درد نمی شوند.

بیوپسی ها به دلایل بسیاری انجام می شود و لزوما به این معنی نیست که سرطان مشکوک است.

حذف پولیپ ها در کولونوسکوپی
حذف پولیپ ها در کولونوسکوپی

وضعیت بیمار بعد از کولونوسکوپی

بیماران ۱ الی ۲ساعت پس از کولونوسکوپی نگهداری می شوند تا اثر داروهایی مصرف شده به طور کامل از بین بروند. اگر بیماران قبل و یا در طول کولونوسکوپی آرام بخش دریافت کرده باشند، نیاز به فرد دیگری برای همراهی دارند.

محدودیت-غذایی
محدودیت-غذایی

محدودیت رژیم غذایی و فعالیت های روزانه برای مدت کوتاه

عکس العمل های بیمار ممکن است در روزهای بعد دچار اختلال شود و برخی از گرفتگی یا التهاب را تجربه کنند، که این مشکل می تواند به سرعت با عبور گاز از بین برود. پس از حذف پولیپ ها یا دستکاری های خاص، رژیم غذایی یا فعالیت های بیماران ممکن است برای مدت کوتاهی محدود شود.

قبل از خروج بیمار از واحد کولوسکوپی، یافته ها را می توان با بیمار مورد بحث قرار داد. با این حال، در بعضی موارد، لازم است برای تشخیص قطعی و تجزیه و تحلیل میکروسکوپی نمونه های بیوپسی منتظر ماند، که معمولا چند روز طول می کشد.

 

 

عوارض احتمالی کولونوسکوپی چیست؟

عوارض کولونوسکوپی نادر است و معمولا زمانی که توسط پزشکانی که به طور خاص آموزش دیده اند و تجربه می کنند، جزئی هستند.

خون ریزی در محل بیوپسی

خونریزی ممکن است در محل بیوپسی یا از بین بردن پولیپ رخ دهد، اما خونریزی معمولا جزئی و محدود است و یا می تواند از طریق کولونوسکوپ کنترل شود.

کاملا غیر معمول است که نیاز به انتقال خون یا جراحی برای خونریزی پس از کولونوسکوپی داشته باشیم.

پاره شدن دیواره کولون

یک عارضه کمتر رایج، سوراخ یا پاره شدن از طریق دیواره کولون است، اما حتی این سوراخ ها ممکن است نیازی به عمل جراحی نداشته باشند.

واکنش به دارو های آرام بخش

دیگر عوارض احتمالی واکنش به مصرف داروهای آرام بخش، تحریک موضعی به وریدی است که داروها تزریق می شوند، و یا عوارض بیماری قلبی یا ریوی موجود است. احتمال همه اینها کمتر از یک درصد است.

در حالی که این عوارض نادر هستند، برای بیماران، تشخیص زودهنگام عوارض مهم است. پزشکی که کولونوسکوپی را انجام داده است باید با بیمار در ارتباط باشد، تا درد شدید شکمی، خونریزی مقعدی بیش از نصف فنجان یا تب و لرز را بررسی و کنترل کند.

کولونوسکوپی بهترین روش برای تشخیص و درمان اختلالات در داخل روده است. جایگزینی برای کولونوسکوپی وجود ندارد.

باریم انما (Barium enema) ، سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی

باریم انما (BARIUM ENEMA) ، سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی
باریم انما (BARIUM ENEMA) ، سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی

باریم انما یک آزمایش با اشعه ایکس است، که غلظت های غیرعادی را بیشتر از کولونوسکوپی از بین می برد، ولی اگر یک اختلال پیدا شود، کولونوسکوپی برای بیوپسی مورد نیاز است.

گاهی اوقات یک اختلال یا ضایعه که با باریم شناسایی شده است، در واقع مدفوع یا غذای باقی مانده در روده بوده است. و از کولونوسکوپی برای مشخص کردن ماهیت ضایعه استفاده می شود.

سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیری کمتری برای معاینه دارد چون از کولونوسکوپ کوتاه استفاده می شود و تنها یک سوم از کولون را می توان بررسی کند.

 

 

کولونوسکوپی مجازی چیست؟

کولونوسکوپی مجازی یک تکنیک جدید است، که از CT اسکن برای ساخت تصویر هایی از روده بزرگ استفاده می کند، که مشابه با مشاهده مستقیم از طریق کولونوسکوپی باشد. این تصاویر ساخته شده با CT اسکن تصاویر مجازی هستند.

در آماده سازی برای کولونوسکوپی مجازی، روز قبل از معاینه، روده بزرگ، با استفاده از ملین ها، تمیز می شود. در طول معاینه یک لوله به داخل بینی منتقل می شود و برای تزریق هوا به روده بزرگ استفاده می شود.

پس از آن CT اسکن با کولون تزریق می شود و اسکن ها تجزیه و تحلیل شده و دستکاری می شوند تا یک تصویر مجازی از روده بزرگ ایجاد شود. وقتی که به درستی انجام شود، کولونوسکوپی مجازی می تواند موثر باشد.

حتی پولیپ های مخفی را که گاه به واسطه کولونوسکوپی تشخیص داده نمی شوند را می تواند پیدا کند.

کولونوسکوپی-مجازی
کولونوسکوپی-مجازی

با این وجود، کولونوسکوپی مجازی محدودیت های متعددی دارد:

کولونوسکوپی مجازی نمی تواند پولیپ های کوچک (کمتر از ۵ میلی متر) را تشخیص دهد، در صورتی که به راحتی در کولونوسکوپی دیده می شوند.
کولونوسکوپی مجازی در شناسایی سرطان های صاف و یا ضایعات پیش زخمی که بیرون زدگی ندارند(یعنی پولیپ نیستند) ضعیف است.
کولونوسکوپی مجازی به حذف پولیپ هایی که در آن یافت می شود. سی و چهل درصد مردم پولیپ روده ای دارند. اگر پولیپ ها توسط کولونوسکوپی مجازی پیدا شوند، باید کلونوسکوپی را برای حذف پولیپ انجام داد. بنابراین، بسیاری از افراد مبتلا به کولونوسکوپی مجازی باید روش دوم، کولونوسکوپی را انجام دهند.

کولونوسکوپی مجازی افراد را به مقدار متوسط ​​تابش می رساند.
کولونوسکوپی مجازی اجازه استفاده از تکنیک های جدیدتر که در حال توسعه هستند، برای تمایز بین ضایعات غیر طبیعی که نیاز به بیوپسی یا حذف دارند، و کسانی که نمی کنند، اجازه نمی دهد.

به دلیل این محدودیت ها، کولونوسکوپی مجازی جایگزین کولونوسکوپی به عنوان ابزار غربالگری اولیه برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به پولیپ و سرطان کولون هستند، نیست. در حال حاضر این گزینه برای افرادی است که در معرض خطر طبیعی پولیپ ها و سرطان روده بزرگ هستند که نمی توانند کولونوسکوپی را انجام دهند و یا تحت آن قرار نگیرند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 5 =