کولیت زخمی چیست؟

0
1299
کولیت-زخمی-چیست؟

 کولیت زخمی، بیماری التهابی روده بزرگ

این بیماری با نام‌های کولیت زخمی ، کولیت اولسراتیو ، کولیت اولسروز ، پس ‌روده‌آماس زخمی ، رکتوکولیت هموراژیک ، التهاب زخمی شونده روده بزرگ و به اختصار UC نیز شناخته می‌شود .

به طور کلی بیماری کولیت زخمی دو نوع است

۱- بیماری التهابی زخمی ( کولیت زخمی )
۲- بیماری التهابی روده که تمام روده‌ی بزرگ را درگیر می‌کند ( کرون )

این دو بیماری مجزا از هم هستند ، کولیت زخمی تنها به روده بزرگ و راست روده صدمه می‌زند ، اما بیماری کرون تمام بخش‌های دستگاه گوارش را درگیر می‌کند . کولیت زخمی شباهت زیادی به بیماری کرون دارد که شکل دیگری از بیماری التهابی روده است و این دو بیماری دارای ویژگی های مشترکی می‌باشند .

 

کولیت-زخمی

 

چه قسمت هایی از روده در کولیت زخمی درگیر می شوند؟

کولیت زخمی از بیماری های التهابی مزمن‌ و جدي‌ روده است که روده‌ها را ، مخصوصا قسمتهای پس‌روده ( کولون ) و راست‌روده ( رکتوم ) در روده بزرگ را درگیر می کند ،‌ این بیماری اغلب از راست روده ( رکتوم ) شروع می‌شود و با پیشرفت بیماری به سمتِ روده ی بزرگ و روده‌ی کوچک می رود و آنها را نیز درگیر می‌کند . دیواره‌ی داخلی روده و رکتوم در این بیماری ، دچار التهاب و زخم می‌شوند .

این التهاب ها و زخم ها بصورت پیوسته و سرتا سری در کل طول دیواره‌ی داخلی روده وجود دارند ، زخم ها از نظر ضخامت تنها در لایه‌ی مخاطی و زیر مخاطی روده ایجاد می شوند .

وجود این زخم ها در روده ، بیمار را دچار اسهال ، یبوست خونی ، دل درد و نفخ می کند و همچنین التهاب زخم ها باعث بوجود آمدن‌ آبسه‌هايي‌ در بافت‌ ديواره‌ داخلي‌ روده‌ می شوند .

دلایل بوجود آمدن التهاب در دیواره روده چیست؟

بوجود آمدن این التهاب ها دلایل گوناگونی دارد که در زیر به شماری از آنها اشاره می‌شود :

۱- عفونت
۲- کاهش خونرسانی به روده بزرگ
۳- پیشروی گلبول‌های سفید خون لنفوسیتی یا کلاژن در دیواره روده بزرگ

کنترل علایم کولیت زخمی راهی برای درمان

علائم کولیت زخمی معمولا به تدریج بروز می کنند . کولیت زخمی می تواند باعث ضعف و ناتوانی بیمار شود و عوارض جدی داشته باشد که جان بیمار را تهدید می کند . به طور قطعی ، روش خاصی برای درمان کولیت زخمی وجود ندارد اما روش‌هایی برای کنترل علائم و نشانه های آن و فروکش کردن بیماری وجود دارند .

کولیت زخمی چه دوره هایی دارد؟

این بیماری بصورت متناوب با دوره‌های تشدید علائم و دوره‌های بهبودی ( که تقریباً بدون هیچ‌گونه علائمی هستند ) همراه است ، با اینکه در برخی از موارد ممکن است علائم بیماری خودبه‌خود بهبود یابند ، ولی لازم است که بیمار تحت درمان باشد .

کولیت زخمی، یک بیماری مادام العمر

امكان‌ دارد كوليت‌ زخمی با بعضي‌ از عفونت‌هاي‌ باكتريايي‌ روده‌ بزرگ‌ اشتباه‌ گرفته‌ شود . این بیماری یک وضعیت مادم‌العمر و غیر واگیردار است . احتمال ابتلا افراد به کولیت زخمی‌ معمولاً درمحدوده سني ۱۵ تا ۴۰ سالگی بیشتر است ‌.

 IBD و IBS چه تفاوتی دارند؟

گاهی اوقات نام بیماری کولیت زخمی به‌خاطر نماد ( IBD ) ، با نام ( IBS ) که نماد بیماری سندرم روده تحریک‌پذیر است اشتباه گرفته می‌شود ، که سندرم روده تحریک‌پذیر یک بیماری مشکل ساز ولی خفیف است .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − 2 =