روش های درمان بیماری سلیاک

0
5784
روش-های-درمان-بیماری-سلیاک
برای درمان بیماری سلیاک بهترین روش رعایت رژیم غذایی فاقد گلوتن است.

با توجه به اینکه در حال حاضر برای درمان بیماری سلیاک پژوهش های زیادی روی روش های درمانی نوین انجام می شود ، ولی هنوز دانشمندان نتوانسته اند راه درمانی دیگری را جایگزین رژیم غذایی فاقد گلوتن کنند .
با استفاده از نمونه برداری ، بیماری سلیاک به صورت قطعی تشخیص داده می شود .

برای انجام نمونه برداری ، نمونه کوچکی از بافت روده باریک را در طی سه مرحله بر می دارند .

بار اول زمانی که گلوتن در رژیم غذایی وجود دارد
بار دوم زمانی است که گلوتن از رژیم غذایی حذف شده است
بار سوم هم زمانی است که دوباره گلوتن به رژیم غذایی اضافه می‌شود

حذف کلی گلوتن از رژيم غذایی

بنابراین هنوز هم اساس درمان بیماری سلیاک ، رژیم غذایی فاقد گلوتن است که در آن کلیه مواد غذایی حاوی گلوتن تا پایان عمر حذف می‌شوند ، به دلیل اینکه خوردن هر نوع ماده حاوی گلوتن به هر اندازه و هر مقدار ، می‌تواند به روده کوچک آسیب برساند و موجب عود کردن علائم بیماری شود و همچنین تداوم در دریافت گلوتن ، احتمال ابتلا به سرطان و پوکی استخوان را در آینده افزایش می دهد .

تجویز رژیم غذایی توسط متخصص تغذیه

رعایت چنین رژیمی در وهله اول بسیار دشوار به نظر می‌رسد ، اما پس از تشخیص بیماری سلیاک ، بیمار به یک متخصص تغذیه معرفی می‌شود تا بتواند به کمک وی رژیم غذایی جدید بدون گلوتن را تنظیم کند . ضمناً متخصص تغذیه اطمینان حاصل می‌کند که رژیم غذایی بیمار متعادل و حاوی تمام مواد مغذی ضروری است .

ترمیم پرزهای روده کوچک با رعایت رژیم غذایی فاقد گلوتن

در بیشتر افراد ، رعایت رژیم ذکر شده سبب توقف علائم بیماری سلیاک می‌شود ، به دنبال رعایت رژیم غذایی بدون گلوتن ،
از آسیب دیدن لایه داخلی پوشش دهنده روده و بروز علائم مرتبطی چون اسهال و دل درد ممانعت می‌شود و آسیب‌های ایجاد شده در روده کوچک ترمیم می‌شوند .

دوره ترمیم پرزهای روده کوچک چقدر طول می کشد؟

ترمیم پرزهای روده کوچک از زمان آغاز رعایت رژیم فاقد گلوتن شروع می‌شود ، ولی با این حال ممکن است دوره زمانی التیام کامل دستگاه گوارش با رعایت رژیم غذایی خاص به طور معمول ۳ تا ۶ ماه و البته در بزرگسالان به بیش از ۲ سال هم برسد ، بیمار طی این مدت باید به طور مرتب به پزشک مراجعه کند و تحت نظر باشد .

چه زمانی داروی استروئید تجویز می شود؟

در مواردي نيز با رعایت رژیم غذایی بدون گلوتن اين بازسازي روده کوچک انجام نگرفته و بايستي از داروهاي سركوبگر سيستم ايمني ( استروئيدها ) براي بيمار تجويز گردد .

 

رژیم-فاقد-گلوتن

 

پرهیز از مصرف مواد غذایی حاوی گندم، جو، چاودار، جو دوسر

بیماران مبتلا به سلیاک باید از مصرف مواد غذایی حاوی گندم ، جو ، چاودار واحتمالاً جودوسر و برخی از حبوبات پرهیز کنند و مواد غذایی مثل آرد سیب‌زمینی ، برنج ، عدس ، سویا ، ذرت و لوبیا را جایگزین آنها کنند . بیشتر مبتلایان به سلیاک به تخم‌مرغ ، شکر و روغن حساسیت‌های متفاوتی دارند ، از این رو باید از مصرف محصولاتی که این گونه مواد به وفور در آنها به کار رفته است مثل انواع سس‌ها خودداری کنند .

لازم به ذکر است که برای مصرف جو دوسر نظریات متفاوتی وجود دارد ، زیرا بعضی از افراد قادر به تحمل آنها هستند و بعضی دیگر نمی‌توانند آن را تحمل کنند . تحقیقات بیشتری برای تایید مصرف یا عدم مصرف جو دوسر توسط بیماران سلیاک ادامه دارد و تا تایید کامل این مطلب ، بیماران می‌توانند طبق نظر پزشک یا مشاور تغذیه‌ای خود عمل کنند .

 

غذاهای-فرآورده-شده

 

مبتلایان باید از مصرف غذاهای فرآوردی شده نظیر سوسیس ، کالباس ، ماکارونی ، رشته‌فرنگی ، قهوه ، نسکافه و تمامی شیرینی‌جات ، بیسکویت ها و کیک‌هایی که در آنها از گلوتن و یا آرد گندم استفاده شده است پرهیز کنند .

مصرف میوه و سبزیجات جایگزین مناسب

به علت آن که این گونه بیماران از مصرف غلات و برخی حبوبات محروم هستند باید برای جبران کمبود ویتامین‌ها و املاح معدنی از میوه‌ها و سبزی‌ها به صورت پخته و تازه ، گوشت و لبنیات کم‌چرب ، ماهی ، برنج ، ذرت ( بلال ) ، برنج وحشي ، لوبياي سويا ، ارزن و دانه آفتاب گردان بسیار استفاده کنند و روغن‌های مایع ذرت ، زیتون ، کانولا و هسته انگور را جهت پخت‌وپز به کار برند .

 

مواد-غذایی-جایگزین-گلوتن

 

مراقب گلوتن پنهان باشید!

پیروی از رژیم فاقد گلوتن نیاز به دقت ویژه‌ای دارد . زمانی که در بیرون از خانه غذا می‌خورید ، باید مراقب منابع پنهانی گلوتن باشید . منابع پنهانی گلوتن شامل نگه‌دارنده‌ها و تثبیت کننده‌های استفاده شده در مواد غذایی مختلف هستند .

روش های درمانی دیگر در بیماری سلیاک چیست؟

علاوه بر حذف غذاهای دارای گلوتن، روش‌های دیگری نیز برای درمان سلیاک وجود دارد که در ادامه توضیح داده می‌شوند:

واکسیناسیون :

عملکرد طحال گروهی از بیماران در نتیجه ابتلا به سلیاک مختل می‌شود و بیمار بیش از پیش مستعد ابتلا به بیماری‌های عفونی می‌شود . بنابراین این بیماران باید واکسن‌های بیشتری را برای جلوگیری از بیماری های عفونی دریافت کنند . البته چنانچه بیماری سلیاک تأثیری بر طحال نگذاشته باشد ، ضرورتی برای تزریق این واکسن‌ها وجود ندارد .

 

واکسیناسیون

 

مکمل‌ها :

پزشک یا متخصص تغذیه علاوه بر حذف گلوتن از رژیم غذایی بیمار ، بعضی از مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی ( حداقل در شش ماه اول پس از تشخیص بیماری ) را تجویز می کند . با مصرف مکمل‌ها اطمینان حاصل می‌شود که بیمار تمام مواد مغذی مورد نیاز را در زمان التیام یافتن دستگاه گوارش دریافت می‌کند . مصرف مکمل‌ها کمبودهایی مانند کم‌خونی ( کمبود آهن در خون ) را نیز جبران می‌کند .

 

مکمل‌های-ویتامین-و-مواد-معدنی

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × two =